Бренд прикрас “Waruna” інстаграмі презентує себе так: «Створено в натхненні фольклором та природою. Для військових знижка 20%.Worldwide shipping (exc russia)». Його засновниця Вікторія зараз продовжує справу батька, який воює в лавах ЗСУ, і останнє її творіння – обручки з уламків міни. «Довелось чистити їх від крові та тканин тіла власноруч», – говорить майстриня.

Обручки з уламків міни

Вікторія розповідає, що їх замовив військовий на власне весілля. Він був важко поранений, дивом вижив, і вирішив, що після одужання хоче одружитися з коханою. Уламки міни, які лікарі дістали з його тіла, він передав майстрині просто з лікарні, у баночці від цефтріаксону. Вони мали темно-червоний відтінок, тож спершу вона подумала, що це іржа. Але виявилось, що уламки не були очищені після того, як їх витягнули, тож їй довелось чистити їх власноруч. Спершу Вікторія обробила уламки вогнем, завдяки чому верхній шар крові та тканин випалився, потім почистила їх за допомогою щітки та води.

Далі вона очистила уламки від іржі й покрила їх захисною оксидною плівкою – так вони набули чорного кольору. Ніби вони щойно вийшли з пекла

«Процес створення цих обручок був складний та емоційний, – ділиться майстриня. – Це було складно як фізично, так і морально, адже мені вперше довелось робити щось подібне, і я зіштовхувалась з труднощами в процесі творення. Крім цього, увесь цей процес, від очищення до кінцевого шліфування, був для мене часом роздумів та переживань. Я розуміла, що роблю з жахливих речей, які могли вбити людину, щось прекрасне, те, що символізує любов. І коли я завершила роботу над обручками, зрозуміла, що мені вдалось втілити бажання замовника. І створити обручки, які символізують зв’язок між двома людьми, що пройшли пекельні випробування війною».

Спершу майстриня хотіла відмовитися замовлення, вважаючи його надто складним і відповідальним, але зараз розуміє, що могла б і далі робити щось подібне.

Вироби, зроблені вручну військовими

Також бренд «Waruna» проводить благодійні лотереї на підтримку мінометного підрозділу Гвардії наступу. Ця лотерея є символічною, адже в ній використані образи й атрибути Перуна, який вважається покровителем воїнів. При цьому розігруються вироби, зроблені вручну військовими.

Так, дерев’яного ідола Перуна зробив військовий на ім’я Олексій

«Я займаюсь різьбою по дереву, самоучка, – розповідає він. – Мої вироби – це здебільшого ідоли та обереги на тематику скандинавської та слов’янської міфології. З початком повномасштабного вторгнення довелось взяти до рук зброю замість різців по дереву, але навіть зараз, як є можливість, сідаю творити».

«А ковану підвіску «Сокира Перуна» зробив мій тато – людина, з якої фактично почала існування Waruna, – говорить Вікторія. – Він лікар, офіцер на пенсії, який добровольцем пішов на фронт з перших днів повномасштабного вторгнення. Сама ж підвіска була зроблена ще до 2022 року. Звісно, зараз, зважаючи на службу, тато рідко має можливість створювати нові вироби, тож ця «Сокира Перуна» по-справжньому ексклюзивна».

Батько Вікторії завжди любив створювати щось руками – зокрема, робити прикраси, які він дарував дружині й дітям

Коли дівчина підросла, то теж долучилася до цієї справи. А також створила в Інстаграмі сторінку для продажу цих виробів: «Я не дуже розумілась на розвитку бренду, тож ми рухались дуже повільно, але тепер, більшою мірою завдяки «сарафанному радіо», наш бренд є відомий у певному колі людей».

Більше, ніж прикраси

Назву «Waruna», як і логотип, придумав Олег, батько Вікторії. Його логотип є стилізованим зображенням Матері-Слави, яка в язичницькій міфології є посланницею богів, що вселяє воїнам прагнення до перемоги над ворогами. І батько, й дочка є язичниками. Вони цікавляться українським фольклором, шукають натхнення в природі, досліджують сакральну символіку, і це, звісно, вплинуло на концепцію  бренду. 

«Перші роки існування «Waruna» ми з татом спільно продумували дизайни прикрас, і він втілював їх в життя, – говорить Вікторія. – Але минулого року я долучилась до сімейної справи і фізично, як майстриня – почала створювати прикраси технікою пайки. Я, як і тато, творча особистість, і у виготовленні прикрас нарешті знайшла можливість творчо реалізуватись. Тепер в нашому асортименті можна знайти вироби, виконані в різних техніках, різних стилях. Вони не завжди несуть у собі язичницький символізм, втім, у кожну прикрасу вкладено особливий сенс. Наші вироби – це більше, ніж прикраси».

Проте війна внесла у все це свої корективи. Батько Вікторії пішов зі зброєю в руках захищати Україну

До повномасштабного вторгнення він працював лікарем екстреної медичної допомоги Києва, а 24 лютого одразу взяв до рук зброю і пішов добровольцем на фронт. Він брав участь в обороні Ірпеня й отримав нагороди – «Срібний хрест» від Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, а також відзнаку президента «За оборону України». Наразі Олег є начальником медичної служби батальйону. Свої 55 років він зустрів на війні…

Обереги для військових

Вікторія розповідає, що з початком повномасштабної війни більшість замовлень складають обереги для військових. Значну частину з них замовляють самі військові, а також жінки – наречені та дружини для своїх захисників. Зазвичай замовляють такі давні обереги, як руни. Або ж солярні символи, символи-атрибути язичницьких богів: молоти Тора, сокири Перуна.

Перші обереги майстриня створювала для батька, а також друзів-військових

Один із таких, на жаль, і досі не дістався до свого власника – він був бійцем «Азову», і після виходу з «Азовсталі» потрапив у полон, в якому перебуває і донині…

«Для нас з татом честь, що наші вироби оберігають військових та їх близьких. Коли у нас замовляють оберіг на подарунок, то я також пропоную додати записку-послання близькій людині. Таким чином, я написала вже десятки записок. Для мене це дуже цінно, адже люди довіряють мені особисті думки, які я пишу на папері. Часто, коли коханих розлучила війна, такі маленькі подарунки з записками  допомагають відчути, що близька людина думками завжди поруч. Гадаю, це надає людям сил та допомагає триматись, – ділиться майстриня. – На цьому фото, наприклад, парні обереги, які замовив військовий для себе та дружини з натуральними каменями «волове око» в основі та різьбленими рунами Одал».

Також Вікторія активно займається волонтерством, допомагаючи різним підрозділам ЗСУ, ТрО та НГУ. Через це розвиток бренду значно сповільнився, але ж головне зараз – робити все для перемоги. І має багато планів на омріяне для всіх «після перемоги».

За матеріалами https://bukvy.org