У світі у в’язницях перебуває понад 733 000 жінок: дані Women Beyond Walls
Жінок здебільшого крають за дрібні порушення, самозахист та через ортодоксальні закони
Жінок здебільшого крають за дрібні порушення, самозахист та через ортодоксальні закони
Ув’язнення жінок — явище, яке набирає тривожних масштабів. Сьогодні понад 733 000 жінок перебувають у в’язницях по всьому світу, і ця цифра зростає значно швидше, ніж кількість ув’язнених чоловіків. Згідно з даними The Guardian, з 2000 року кількість жінок і дівчат за ґратами зросла на 57%, тоді як чоловіків — лише на 22%.
The Guardian поділився результатами першого у своєму роді глобального звіту організації Penal Reform International та Women Beyond Walls, який досліджує, як закони криміналізують жінок. Автори звіту наголошують: бідність, насильство та дискримінаційне законодавство — ключові чинники, що спричиняють збільшення кількості ув’язнених жінок у всьому світі.
Головна причина – зростання впливу праворадикальних сил і обмежень прав жінок в різних країнах, навіть у деяких демократичних. Дослідники попереджають: закони дедалі частіше використовуються як інструмент переслідування. Це посилює уразливість жінок і призводить до ще більшого ризику потрапити за ґрати.
Жінок непропорційно часто ув’язнюють за дрібні правопорушення — наприклад, крадіжку їжі для дітей, жебрацтво чи роботу в неформальному секторі. Також жінок затримують через борги, що є прямим порушенням міжнародного права, зазначають у звіті Penal Reform International та Women Beyond Walls.
«В’язниця — це не безпечне місце ні для жінок, ні для їхніх дітей. Але замість того, щоб інвестувати в підтримку та громадські рішення, держави продовжують криміналізувати тих, хто маргіналізований і вразливий», — говорить Сабріна Махтані, представниця Women Beyond Walls.
У багатьох країнах жінок затримують за дії, пов’язані з бідністю. Найпоширенішими звинуваченнями є “шахрайське привласнення” (використання чужих коштів або майна з незаконною метою) та “отримання товарів або грошей шляхом обману”. Обидві статті базуються на зЗаконі про крадіжки колоніальної доби, вважають ініціатори дослідження.
Громадські організації наголошують: ці статті часто трактуються надто широко, дозволяючи криміналізувати майже будь-який борг. Серед ув’язнених за цими звинуваченнями — жінки, які зазнали домашнього насильства, або ті, хто змушений був займатися секс-роботою чи торгівлею наркотиками, щоб прогодувати сім’ю.
Жінки по всьому світу й далі зазнають переслідувань за законами, що забороняють аборти, спроби самогубства або одностатеві стосунки. Хоча на папері такі закони можуть виглядати гендерно нейтральними, у реальності вони дискримінують саме жінок, підсилюючи вплив патріархальних норм і системної нерівності.
У кількох країнах закони, що криміналізують чаклунство, спрямовані саме проти жінок, які не відповідають очікуванням суспільства: незаміжні, вдови, розлучені або ті, що не мають дітей — особливо літні та з бідних верств населення.
Закон також активно втручається у зовнішній вигляд жінок. У 2022 році в Замбії бізнесвумен і блогерку Айріс Каїнгу заарештували за “непристойне вбрання”, після того як вона з’явилася на модному заході у прозорій сукні.
В Ірані неносіння хіджабу вже було криміналізоване, але нові закони моралі, ухвалені минулого року, дозволяють не лише накладати великі штрафи, а й засуджувати жінок до 15 років ув’язнення або навіть смертної кари за “пропаганду оголеності, непристойності чи відмову від хіджабу”.
Автори звіту попереджають: якщо ситуація не зміниться, кількість жінок у в’язницях незабаром перевищить один мільйон. Вони закликають до системних змін — активного збору статистики, розвитку альтернатив покарання, а також декриміналізації законів, що порушують права людини та міжнародні норми.
Якщо ви хочете поділитися своєю історією, порадами чи успіхами, пишіть на редакційну адресу ukrainkycomua@ukr.net. Також читайте нас в інстаграмі і телеграмі.