“Просто почекай” або золоте правило самоконтролю
Вчимося контролювати себе і не ломати дрова, коли емоції зашкалюють
Вчимося контролювати себе і не ломати дрова, коли емоції зашкалюють
Ви замислювалися, скільки проблем виникає в житті через те, що не можеш почекати. Не потерпіти – цього вміння у наших жінок, як правило, надлишок, а саме почекати. Не закипіти, коли керівник розкритикував не по ділу. Не писати одну гнівну смс коханому і навздогін ще вісім. Не телефонувати тут же і не казати все, що думаєш. Не кричати зопалу про розлучення, не грюкати дверима «в нікуди». Не відповідати тут же на хамство в магазині чи транспорті. Не смс-ити чоловікові, який не виявляє до тебе інтерес. Не миритися самій вже за годину з людиною, яка справді завинила. І ще багато “не”, коли емоцій над міру. Зупинитися б тоді…
Припинити “потік свідомості” важко, зазначає і психолог Лілія Ахремчик. Це високий клас – керувати собою. Той, хто може в потрібний момент просто сказати собі: “Стоп!”, однозначно здатний виграти будь-яку війну і будь-яку партію. Вам вибирати, що допоможе: подумки рахувати до десяти або до ста, множити триста шістдесят п’ять на двісті сорок і сім, лічити червоні предмети навколо. Чи розбити до біса свій мобільник, якщо рука так і тягнеться набрати номер. Або порюмсати у ванній. Або вийти на вулицю і обійти свій район разів п’ятнадцять. Є ще купа способів, щоб привести себе у почуття – у почуття власної гідності.
Рано чи пізно настає час, коли ти розумієш, що твоє твоїм буде, і разом з цим розумінням приходить спокій. Ти починаєш ясно усвідомлювати, що кращий вибір не завжди той, що зараз підкидає доля. Що плакати треба, якщо хочеться, але всі гнівні листи і смс відправляти вранці (якщо світанок на вулиці не принесе світанок у душу). Що після твоїх тридцяти п’яти, будуть і тридцять шість, і тридцять сім років…
Вміти почекати подекуди – чи не головний секрет щастя. Не хапатися за перший-ліпший варіант, а почекати саме той, про який мріяла. Не ляпнути перше, що спало на думку і про що пошкодуєш, а сказати влучно, тонко і в точку – і отримати справжнє задоволення від того, що змогла витримати і вразити ціль. Правильне рішення – теж «страва, яку найкраще подавати холодною». Коли вчишся цьому, то таке задоволення чути: “Ну, в тебе і витримка!”. Отримуєш неймовірний кайф від того, що вмієш керувати собою, а не йти на повідку емоцій.
Хтось заперечить: “А як же емоційний інтелект, не можна стримувати свої емоції!”. Але йдеться не про стримання, а усвідомлення і керування ними і, відповідно, допомогу своїм діям, а не шкоду. Мало рішень, прийнятих зопалу, бувають ефективними. Емоційний інтелект – це точно не істерика.
І, найголовніше: витримка народжує повагу до тебе. Те, чого точно варто в житті навчитися.