Більшість з нас знає лише, що Миколай – це святий, що у грудні (відтепер 6 числа) відзначають день Миколая, що є традиція класти під подушку подарунки від Святого Миколая – чемним дітям і… чемним дорослим 🙂 Напевно, частина скаже, що в перекладі з грецької Миколай означає «перемога народу». Все. Хоча насправді історики, етнографи і релігієзнавці довідалися про Миколая значно більше. Навіть його зріст.

Який на вигляд Святий Миколай

За дослідженнями істориків, Миколай мав зріст близько 170 сантиметрів, карі очі, темне волосся, смагляву шкіру. А ще вчені стверджують, що він, імовірно, був вегетаріанцем.

Ким був Святий Миколай

Багато років святий Микола був єпископом у Мирах (місто у сучасній Туреччині), тому його називають ще Мир Лікійським. Народився він десь між 270 та 286 роками у Малій Азії. Ще в дитинстві Миколай вирішив присвятити життя богослужінню. І в юні роки став священиком. Батьки Миколая були дуже заможними і після смерті залишили синові великий спадок. Це багатство невеликими частинами Миколай роздаровував біднякам, аж поки не роздав все до останньої монети. Не чекав, щоб у нього просили допомоги, а сам шукав бідних, щоб їм допомогти. На початку ІV століття, під час гонінь християн він був ув`язнений за віру. Помер, ймовірно, у віці 65-70 років.

Свято Миколая: коли відзначають

За однією з легенд, коли Господь запросив усіх святих на вечерю, запізнився лише Миколай. Прийшов у подертій одежині та брудних чоботах і пояснив, що допомагав дядькові витягати воза, який загруз у болоті. За свою доброту отримав нагороду: не одне, а два свята на рік. 19 грудня – в день його смерті та 22 травня – в день перенесення його мощів до міста Барі. А в Україні від цього року свято Миколая буде втретє – 6 грудня, за новим стилем.

Чому Миколай святий

Мощі Миколая виявилися нетлінними, мироточивими і здатними зцілювати хворих. Церква канонізувала Миколая. Він був і залишається найвідомішим святим у Європі, якого поважають однаково й католики, й протестанти, і люблять діти Колумбії, Німеччини та України.

Свято Миколая прийшло до України 1088 року за часів князя Всеволода Ярославовича.

На честь святого Миколая княгиня Ольга побудувала один з перших храмів Київської Русі над могилою Аскольда в Києві

Свято Святого Миколая
Ілюстрація видавництва “А-ба-ба-га-ла-ма-га”
Кому допомагає Миколай

Українці з давніх часів вважають Миколая заступником простого люду, особливо несправедливо скривджених. А ще він опікується тими, хто подорожує, та моряками. У нас цього святого називають «скоропомічним» – адже він завжди спішить на допомогу тим, кому вона потрібна.

Ікона Чудотворця була на кожній чайці запорозьких козаків, пише, зокрема, Олена Чебанюк. Рибалки Причорномор’я жертвували йому перший улов. А під час бурі виносили на палубу образ і служили перед ним молебень. Чумаки зображували Миколая на сушеній рибі, найчастіше – камбалі, та брали з собою в дорогу до Криму.

У давнину на Миколая укладалися договори й угоди, бо всі були впевнені, що в цей святий день ніхто не зважитися на обман. А ще зі свята Миколая в українських містах починали працювати ярмарки, де встановлювалася ціна на хліб і борошно.

Подарунки від святого Миколая

Традиція дарувати подарунки дітям на свято розповсюдилась Європою із середньовічної Німеччини. Її перейняли Австрія і Польща, а далі й Україна. Це підтверджується тим, що в Україні звичай класти дітям подарунки під подушку зберігся передовсім на Правобережній Україні, яка свого часу перебувала під владою Речі Посполитої.

Як ще відзначали Миколая

Для наших прабабусь і прадідусів святкування Миколая не обмежувалось отриманням подарунків. На Харківщині 17, 18, 19 грудня справляли так звані Миколині святки. У ці дні варили кутю та узвар, щоб наступного року був урожай на плоди й на ячмінь. Існувала й традиція випікання спеціального печива – миколайчиків.

На Гуцульщині побутував весільний звичай, коли молодих освячували іконою Миколая

Подарунки від Святого Миколая
Чим Миколай відрізняється від Діда Мороза

З приходом на більшу частину українських земель радянської влади Святий Миколай, як і всі інші релігійні символи, був витіснений. Згідно з постановою ЦК КПРС від 1937 року, на заміну йому прийшов Дід Мороз, який дарує подарунки на Новий Рік. На Західній Україні, натомість, традиція збереглася.

У Києві перше офіційне свято Миколая було влаштоване 19 грудня 1990 року для 700 хлопчиків і дівчаток – сиріт та дітей з багатодітних сімей.

Прикмети на Миколая

У нашому фольклорі багато прикмет, пов’язаних з Миколаєм. Так, на Херсонщині, якщо на Миколи йшов сніг, говорили: «Миколай бородою трусить – дорогу стеле», а на Харківщині загадували: «Як на Миколи іній – буде овес».

Де живе Святий Миколай

Українська резиденція Святого Миколая знаходиться у Карпатах в Національному природному парку “Гуцульщина”, тут навіть є садиба святого Миколая, куди кожен може приїхати на екскурсію.

Поїдете, україночки? 🙂
(Дякуємо Lovely Life за цікаві факти.)

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: