У Києві 2 грудня відбулася довгоочікувана подія – церемонія нагородження VI Всеукраїнського Фестивалю-Премії «GRA», організатором якого є Національна спілка театральних діячів України (НСТДУ). Шість нагород отримали львівські театри, по чотири – харківські та київські театри,одну – івано-франківський театр. Найбільше статуеток серед фіналістів зібрала вистава «Кортес» Київського театру «Золоті ворота».

На церемонії нагородження Голова НСТДУ Богдан Струтинський зазначив:«У цей нелегкий для України час я дуже радий, що Фестиваль-Премія ГРА дійшов до фіналу і ми доклали чимало зусиль для цього. Сьогодні український театр говорить про свою затребуваність і важливість аншлагами в глядацьких залах. Хочу подякувати за роботу Експертній раді фесту, членам міжнародного журі та команді НСТДУ, усім театрам, які брали участь у цьогорічній ГРІ, та Національному театру імені Івана Франка за те, що церемонія нагородження вже вдруге відбувається на його сцені. Окрема подяка нашим захисникам і захисницям, завдяки яким ми можемо нині працювати і  організовувати фестиваль».

Визначали лауреатів члени міжнародного журі

Зокрема, асоційована професорка факультету польської мови Ягеллонського університету, очільниця Дослідницького центру локальних культур Ева Баль (Польща); дипломований мистецтво- та театрознавець, художній керівник театру Black Box в Осло, мультижанровий композитор Йорґен Кнудсен (Норвегія); естонський театральний критик та журналіст, головний редактор вебпорталу оборонних новин balticsentinel.eu, співавтор та ведучий подкасту про театральне мистецтво Teatrivaht на культурному порталі ERR Мееліс Ойдсалу (Естонія); виконавча директорка Nordic Drama Corner, працювала гастрольною менеджеркою, продюсеркою та проєктною координаторкою у сфері перформативних мистецтв Гінріікка Ліндквіст (Фінляндія).

«Для мене велика честь бути у складі міжнародного журі Фестивалю-Премії ГРА. А також унікальна можливість побачити таку широку панораму українського сучасного театру», – сказала Ева Баль.«Я отримав величезне задоволення переглядаючи вистави українських театрів, здивований їхнім різноманіттям. Остаточне рішення було нелегко прийняти, але ми це зробили і воно було, як на мене, правильним», – зауважив Йорґен Кнудсен. «Це був неочікувано цікавий, довгий та по-своєму непростий театральний фестиваль. Український театр надзвичайно розмаїтий, у тому числі у своїй експериментальності. Він демонструє дуже чітку внутрішню свободу, яка призводить до важливих результатів», – відзначивМееліс Ойдсалу. «Мені було дуже цікаво побачити багатоликість українського театру, на які теми він сьогодні говорить, якими засобами і які емоції викликає. Дякую за цю можливість, за цей досвід. Побачене надихає», – додала Гінріікка Ліндквіст.

Для участі у VI Фестивалі-Премії надійшло 85 заявок від 58 театрів із 18 міст України

Експертна рада, що складалася з 10 українських фахівців, сформувала спершу лонгліст з 35 вистав, а потім шортліст з 14 вистав. У фіналі за перемогу боролися 13 театральних колективів з Києва, Львова, Харкова, Одеси та Івано-Франківська.

В числі інформаційних партнерів VI Фестивалю-Премії ГРА були й Українки медіа.

Лауреати VІ Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «ГРА»
Загальні номінації:

За найкращу драматичну виставу

«Вороги. Історія любові» (Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької)

За найкращу камерну виставу (до 150 глядачів)

«Кортес» (Київський академічний театр «Золоті ворота»)

За найкращу виставу для дітей

«Жираф Монс» (Харківський академічний театр ляльок імені Віктора Афанасьєва)

За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу

«Тигролови» (Київський національний академічний театр оперети)

 За найкращу танцювальну виставу і виставу фізичного театру

«Тіні забутих предків» (Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької)

За  найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм

«Веселка на Салтівці» (Харківський альтернативний театр «Нафта»)

За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни

«Доця» (Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької) 

Індивідуальні номінації:

За найкращу жіночу роль

Соломія Кирилова за роль Доці у виставі «Доця» (Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької)

За найкращу чоловічу роль

Андрій Кравчук за роль у виставі «Клуб «Зневіра» (Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки)

За найкращу режисерську роботу

Тетяна Губрій за виставу «Кортес» (Київський академічний театр «Золоті ворота»)

За найкращу сценографію

Костянтин Зоркін за сценографію до вистави «Жираф Монс» (Харківський академічний театр ляльок імені Віктора Афанасьєва)

За найкраще хореографічне рішення вистави

Артем Шошин за хореографію до вистави «Тіні забутих предків» (Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької)

За найкраще музичне рішення вистави

Іван Кондратов та Віктор Кондратов за музику до вистави «Веселка на Салтівці» (Харківський альтернативний театр «Нафта»)

Спеціальний приз журі За найкращу сучасну п’єсу

Лєна Лягушонкова за п’єсу «Кортес»

Відзнака журі За краще використання простору для сценічної оповіді 

«Дзяди» (Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка)

Фото з церемонії нагородження: Артем Галкін