Ми з джазу: репортаж з ювілейного фестивалю Leopolis Jazz Fest
10 джазових зірок, 50 тисяч гостей, 100 концертів, модний показ, шаховий турнір – головні підсумки п’ятиденного свята музики
10 джазових зірок, 50 тисяч гостей, 100 концертів, модний показ, шаховий турнір – головні підсумки п’ятиденного свята музики
Власне, про кожний рік цього фестивалю можна писати якщо не книгу, то мемуари: настільки насиченими, атмосферними, повними музики, вражень, нових знайомств і старих зустрічей були п’ять днів Leopolis Jazz Fest, під час якого Львів знову перетворився на музичну столицю.
Навіть злива, карантинні обмеження та необхідність купувати квитки у пікнікові зони не завадили палким фанам джазу й гостям Львова насолоджуватися святковою атмосферою. Тож з 24 до 28 червня жива музика лунала у місті звідусіль: з традиційних концертних локацій, в автобусі Borjomibus з джаз-бендами на даху і просто неба.
СВЯТО ДЖАЗУ
За п’ять днів фестиваль відвідали майже 50 тисяч слухачів, які приїхали спеціально, аби почути зірок світового джазу та інших талановитих музикантів із різних країн світу.
Не дивно, що Leopolis Jazz Fest за версією найвпливовішого видання The Guardian давно увійшов до списку найкращих джазових фестивалів, і вже другий рік поспіль його транслює навіть всесвітньо відомий телеканал Mezzo. До речі, цього року організатори презентували на YouTube-каналі фестивалю прем’єру власного телевізійного проєкту Leopolis Jazz TV. Завдяки прямим ефірам усі бажаючі були свідками найцікавіших ювілейних подій.
«Українки» все це побачили на власні очі та відвідали всі головні концерти Leopolis Jazz Fest-2021
Удень, з опівдня і до вечора, «фестивалило» весь центр міста – дві сцени з вільним доступом на площі Ринок та у дворі Палацу Потоцьких приймали тисячі гостей і півтори сотні найвідоміших і найцікавіших джазових музикантів і колективів.
Серед них турецький гурт Cenk Erdogan, Марта Вайджик зі своєю командою, люксембурзький квартет Arthur Possing Music, група відомого українського бас-гітариста Ігоря Закуса та інші талановиті артисти. Нескінченний музичний нон-стоп, мікс жанрів, напрямків, голосів, інструментів!
Зупинялися послухати і підтанцьовували в ритм джазу навіть далекі від музики перехожі
Щовечора у львівському парку Богдана Хмельницького на головній сцені імені Едді Рознера відбувалися унікальні концерти таких віртуозів як Ітамар Борохов, Ян Лунгрен, Авішай Коен, Гарольд Лопес-Нусса, Катрін Віндфельд, Seal, Камасі Вашингтон.
Цікаво, що найтривалішим виступом став концерт Кріса Ботті. Упродовж майже двох годин всесвітньо відомий американський трубач тримав публіку в повному музичному захваті! Український гурт Pianoбой, який за традицією виступав в День Конституції, здійснив свою давню мрію – спробував себе у ролі джазмена і представив програму Jazz Live, яку створював з нуля разом із дванадцятьма музикантами.
Топ-подією Leopolis Jazz Fest стала також й програма неперевершеного Вінтона Марсаліса, володаря цьогорічної міжнародної музичної премії Leopolis Jazz Music Awards та Jazz at Lincoln Center Orchestra.
Саме Вінтон Марсаліс і Jazz at Lincoln Center Orchestra поставили крапку ювілейного заходу Leopolis Jazz Fest. Класика є класика!
Завдяки виступам, а їх на цьогорічному фестивалі загалом налічувалося понад сто, гості відчули, як створюється симбіоз культур, спадщин та різних світоглядів. Хоча Leopolis Jazz Fest вже давно не обмежується лише офіційною концертною програмою.
Паралельно з головними сценами у центрі міста працювали майданчики вуличної музики Street Music by Leopolis Jazz, де свою творчість цьогоріч представили 113 артистів. І кожен змагався за звання найкращого – його обирали самі гості фестивалю, надсилаючи смс за гурт, який сподобався. Переможцями 2021 року стали три гурти: SECRET FORÉST (між іншим, переможець попереднього фестивалю), Jazzetes і Wszystko.
Переможці Street Music by Leopolis Jazz отримали істотні грошові винагороди на подальший творчий розвиток
На жаль, через карантинні обмеження цьогоріч було скасовано традиційні джем-сейшени, майстер-класи та кінопокази, проте організатори підготували інші, не менш цікаві заходи.
Серед них хотілося б відзначити шаховий турнір одночасної гри на 12 дошках з чемпіонками світу та України сестрами Музичук і показ нової колекції Оксани Караванської в колаборації з текстильною дизайнеркою Ксенією Уманською.
Знаковою стала й презентація книги «Кохання. Життя і смерть з Біллом Евансом» про видатного музиканта. Книгу представили головна редакторка «Видавництва Старого Лева» Мар’яна Савка, артдиректор Leopolis Jazz Fest Олексій Коган та, власне, сама авторка книги Лорі Верхомин, яка долучилася до заходу наживо в онлайн трансляції.
Під час презентації Лорі Верхомин відверто ділилась зворушливими спогадами про Білла Еванса
На фестивалі завжди панує дивовижна атмосфера – живе підтвердження того, як музика здатна об’єднувати різні покоління, різні національності, різні соціальні статуси. І організатори цього справжнього свята музики – неймовірні молодці. Можна лише дивуватися, як їхня порівняно невелика, але суперпрофесійна команда попри все щороку «підіймає» масштабний міжнародний фестиваль.
Бездоганний сервіс, продумані деталі, грамотна логістика, насичена програма: і знавці музики, і високі гості – всі залишилися в захваті
Такий же бездоганний рівень організації, співпраці, сприяння гостям фестивалю забезпечили і його партнери, зокрема, готель Premier Hotel Dnister. Розташований у середмісті поруч з мальовничим парком імені Івана Франка, він вкотре щедро приймав учасників фестивалю. Дев’ять поверхів гостинності, 165 номерів – від «Класичного» до «Люксу», ресторан з терасою просто над парком, бар з неймовірною панорамою на Старе Місто, європейський сервіс мережі Premier, до якої належить готель, – все це створювало додаткову атмосферу турботи, чудовий настрій і задоволення від часу, проведеного на фестивалі. Недарма Premier Hotel Dnister обрали й музиканти Jazz Fest, і поважні гості, і преса, зокрема, редакція журналу «Українки».
До речі, відвідати Leopolis Jazz Fest вважають за честь не лише джазові зірки, а й політики, телеведучі, актори. І вони, і ми, і всі поціновувачі музики вже чекають наступного Leopolis Jazz Fest та емоцій, що досі продовжують вирувати. Тож сподіваємося на зустріч наступного року в тому ж місті Львові, у той самий час – з 24 до 28 червня!
Редакція “Українок” висловлює щиру подяку оргкомітету Leopolis Jazz Fest, особисто Наталії Горбачевській та Лідії Новохатько.