Не мережиВНий, наче еротична білизна, а мережевий – той, що у мережі. Соціальній: у фейсбуці, інстаграмі чи тік-ток. Вивела його у своїй статті Олена Леонтьєва, клінічний психолог, гештальт-терапевт, автор книг «Приватна практика» і «Про психів». Діагностично, чи не так? 🙂

Таким же діагностичним є і її аналіз змін у «психології мас», у поведінці, які відбуваються останні кілька років завдяки соцмережам. І головна з цих змін – поява так званого мережевого стриптизу. Бажання, потреби, моди на оголення – не так фізичного, як морального, виставляння на загальний огляд своїх емоцій, настроїв, планів, здобутків тощо.   

Пані Леонтьєва, як і ми, в жодному разі нікого не засуджує за таку пристрасть – кожен обирає по собі. Але виводить кілька тенденцій, які цей стриптиз породив і які так чи інакше впливатимуть навіть на помірних, адекватних користувачів соцмереж і провокуватимуть подальші, ще глобальніші зміни в поведінковій психології людства. Сподіваємося, не клінічні 🙂      

Тенденція перша. Неповноцінність публічно не продемонстрованого

Зараз, якщо ти не запостив свій сніданок, виліт з аеропорту або «мудру думку великих» – ти наче й не їв, не їздив і не відрізняєшся інтелектом. Подія, не продемонстрована іншим людям, в наш час стає наче неповноцінною.

Не розміщена в мережі подія вважається такою, що наче й не відбулася. Навіть купівля трусів 

Телефон, Інстаграм

Читайте також: Розмовний етикет: як зробити зауваження

Тенденція друга. Демонстративна конкуренція

Тотальна демонстрація всіх і всього перетворює нас на товар на полиці гігантського соціального супермаркету. Кожному хочеться стати найкращим, найпопулярнішим товаром і «продатися» за найбільшу кількість лайків. Це спричинило появу тисяч доморощених блогерів і коучів, які вчать розповідати про себе у соцмережах, «просувати персональний бренд», вести сторінки. Люди почали боятися не заздрощів, не реальної нереалізованості в житті, а того, що тебе у мережі не помітять, не покажуть, не поставлять лайк.

Тенденція третя. Життя у двох реальностях

Слова онлайн і офлайн тепер не ІТ-терміни, а формат життя – паралельного, часто вигаданого. Розкішна секс бомба, яка в інстаграмі щодня змінює нові букети троянд, в реальному житті може виявитися самотньою офіс-менеджеркою, яка бере ці квіти напрокат і вигадує для всіх онлайн-спостерігачів омріяну казку. А скільки відомих пар, які влаштовували мережевий стриптиз своїх ідеальних стосунків, раптом оголошували про розлучення… Тому що справжнє життя – за зачиненими дверима – виявилося далеко не ідеальним.
Непорозуміння у парі також можуть бути викликані тим, що ми, жінки, не розуміємо мислення чоловіків. Радимо прочитати про психологію чоловіків, щоб більше не нервуватися.

Тенденція четверта.­ Нова щирість

Якщо колись розповісти про свої проблеми, страхи, образи, емоції можна було лише найближчим людям, наодинці і така «сповідь» передбачала певну інтимність, то тепер став нормою публічний емоційний стриптиз: поплакати в «прямому ефірі», в сторіс або запостити відео-скаргу на колишнього чоловіка, поламаний ніготь, образу, нанесену п’ятнадцять років тому однокласницею. Це нове розуміння щирості.

І новий вид підтримки – незнайомих тобі людей, онлайн-френдів, реакція яких віднедавна стала важливішою, аніж рідних

Читайте також: 10 правил етикету, які порушують саме жінки

Тенденція п’ята. Самовідзеркалення

«Гляжусь в себя как в зеркало до головокружения», – цей перефразований пані Леонтьєвою рядок з відомої пісні дуже точно відтворює суть тенденції. Селфі вже давно перестало бути лише сучасною формою автопортретної зйомки і перетворилося на пошук «кращої(го) себе». Психологиня навіть нагадує, що вивчення себе за допомогою дзеркала цілком нормальне і властиве всім – але у віці до 18 місяців. Зараз цей спосіб самопізнання, самомилування, самовдосконалення змістився у зрілість. Бажання розгледіти в собі щось краще змушує клацати одноманітні селфі у вигідних ракурсах, де ми самі собі подобаємося і збігаємося з собою уявною – красивою, успішною, впевненою чи спокусливою…

Ми спостерігаємо це щодня у стрічці інстаграмі і фейсбуку – це нова реальність людської цивілізації і нові моделі поведінки. Та й чого гріха таїти: ми не лише спостерігаємо, а й самі можемо зробити селфі, теж любимо ставити себе лише у вигідному ракурсі, де ніс трошки менший, а талія трошки вужча 🙂 Час від часу хизуємося поїздкою до Львова чи в Єгипет і весіллям єдиної донечки. І це не клініка, і ми не психи – ми просто приймаємо сучасні способи комунікації. Головне, щоб це було в міру і не перетворювалося в мережевий стриптиз.

Окрім соціальних мереж ще одна норма нашого часу – месенджери: у вайбері, fb та воцапі. Зібрали 10 правил спілкування, зокрема, про невидимі статуси, правило доби, ділові смс, аби усім цим нікого не дратувати. Читайте тут.