Національний центр «Український Дім» представляє виставку «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль», яка є репрезентацією практики українських митців за 100 років — від традиційного гобелена до експериментальних робіт із використанням текстильних матеріалів. В експозиції — понад 120 художніх творів близько 60 авторів.

Виробництво текстилю належить до найдавніших ремесел у світі й водночас — до найменш досліджених у контексті історії мистецтва. Маючи потенціал, здатний трансформувати матеріальне середовище, текстиль швидко став символом статусу. Та позиціювати його сьогодні як вид мистецтва, пов’язаний суто з функціональністю, — значить ігнорувати історію творчих відкриттів.

Рушієм змін стали авангардні течії ХХ століття, які розхитували усталені традиції виготовлення текстилю. Митці, захоплені новаторськими сенсами, творили актуальне мистецтво, і текстильні практики, попри своє первинне утилітарне підґрунтя, ставали реакцією як на глобальні пошуки нових художніх засобів, так і на соціальні виклики часу, в який зароджувалися й побутували.

Панно, Олег Машкевич

Проєкт «МАТЕРІЯ MATTERS. Український арттекстиль» ознайомить глядача з творчим досвідом бойчукістів, шістдесятників, а також сучасних митців, зокрема й тих, для яких робота з текстильним медіа не є типовою

Панно “!Купальська ніч”, Любов Панченко

На виставці будуть представлені твори українських художників, які працювали з текстилем у публічному просторі; роботи, що розвивали лінію українського стилю в інтер’єрі та костюмі; текстильні практики, присвячені актуальним темам сьогодення. Окремо експонуватимуться вишивки репресованих українців, виконані в таборах і колоніях ГУЛАГу.

За незалежності України арттекстиль стає провідником глобальних контекстів, що стосуються проблем постколоніальної епохи: пам’яті, колективних травм, політичного протистояння, екології, гендерних питань. Чимало митців почали працювати з текстилем під час російсько-української війни: у власний спосіб вони перезбирають українську ідентичність, рухаючись від витоків традиції та переосмислюючи її у своїй творчості.

Панно, Олександр Дубовик

Виставка «МАТЕРІЯ MATTERS» оповідає про сенси, вплетені в український арттекстиль, та унаочнює їхню трансформацію у відповідь на виклики часу

Оксана Левченя

Проєкт відображає варіативність текстильних практик українських художників, виявляє  фактори, що вплинули на появу низки наративів, опорних для української культури в останньому столітті з його колізіями та катастрофами, і пропонує поглянути на текстиль як на високе мистецтво і змістовне медіа.

Художники й художниці: Василь Андріяшко, Надія Бабенко, Марта Базак, Тереза Барабаш, Ксенія Білик, Лідія Борисенко, Наталія Борисенко, Лариса Бровді, Василина Буряник, Олена Володимирова, Степан Ганжа, Володимира Ганкевич, Олена Грозовська, Яна Гудзан, Григорій Довженко, Леся Довженко, Олександр Дубовик, Наталка Дяченко-Забашта, Людмила Жоголь, Олександра Жумайлова, Ганна Забудська, Іван-Валентин Задорожний, Христина Звіринська-Чабан, Анна Звягінцева, Костянтин Зоркін, Тетяна Кисельова, Олена Ковач, Олександр Ковач, Сергій Колос, Віталій Кохан, Олександра Крип’якевич-Цегельська, Василь Кричевський, Дарія Кузьмич, Олена Курзель, Оксана Левченя, Іван і Марія Литовченки, Катя Лісова, Володимир Лобода, Людмила Лобода, Богдан Локатир, Дарія Люба, Леся Майданець, Марина Матієнко, Олег Машкевич, Роман Мінін, Любов Панченко, Наталія Пікуш, Анастасія Подерв’янська, Даша Подольцева, Марія Примаченко, Олександра Прокопенко, Володимир Прядка, Тетяна Пухнавцева, Світлана Ратошнюк, Ада Рибачук і Володимир Мельніченко (АРВМ), Олександр Ройтбурд, Олександр Саєнко, Ніна Саєнко, Світлана Селезньова, Людмила Семикіна, Марина Скугарєва, Ганна Собачко-Шостак, Світлана Струк, Олександр Сухоліт, Олег Тістол, Олеся Трофименко, Лео Троценко, Оля Федорова, Аліса Хвиля, Божена Чагарова, Даша Чечушкова, Стефанія Шабатура, Жак Шапіро, Борис Шнайдер, Марія Шнайдер-Сенюк, Зеновія Шульга, Поліна Щербина.

Кураторки: Тетяна Волошина, Аліса Гришанова, Катерина Лісова.
Організатор: Національний центр «Український Дім».
Партнери проєкту: АТ «Ощадбанк», Visa.