В межах Книжкового Арсеналу 31 травня Видавничий дім «ОРЛАНДО» презентує збірку «Маленький жовтий екскаватор». Це 19 творів українських письменників та письменниць, що стали на захист нашої країни. 

Минулого року в соцмережах виникло питання: а де ваші Ремарки та Гемінґвеї? Відповідь: вони на фронті, воюють. Аби нагадати,  як важливо любити своїх та просувати творчість українських військових видавничий дім «ОРЛАНДО» створив літературно-соціальний проєкт «Маленький жовтий екскаватор». Це  збірка прози та поезії учасників російсько-української війни. Її мета – надати голос тим, хто замість літературної кар’єри обрав захист України. 

Історія створення проєкту бере свій початок ще з 2020 року

Тоді засновниця ВД «Орландо» Наталі Скорикова започаткувала можливість безкоштовного навчання для ветеранів АТО/ООС на курсах «Письменницького Методу Джека Грейпса» в Україні: «Для мене війна почалася в 2014 році, але як і більшість українців, я її не відчувала. Тексти ветеранів і ветеранок, які я почула в 2020 році шокували мене. Саме вони допомогли усвідомити реальність, яку я ігнорувала. Їх історії розплющують очі, надихають, вражають, виховують гідність. Нам, цивільним, є чому повчитися у наших військових».

У збірці присутні твори військових поезія та проза яких публікувалася й раніше. Це парамедикиня Олена Герасим’юк («Тюремна пісня»), командир міномета Артем Попик («Відбитки»), розвідниця Єва Тур (поезія в «Українській антології кохання»). Передмовою до збірки став твір 12-річного Івана Тріля з м. Красногорівка Донецької області. Він написав його у 2021 році в рамках спеціальної програми «Письменницького Методу Джека Грейпса» в Україні, що була створена за підтримки  Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). 

«Я раджу познайомитися з цією збіркою, адже під обкладинкою зібрано роботи надзвичайних людей. А метод роботи і той шлях, завдяки якому ці тексти з’явились на світ, повинен стати паттерном для інших. Це не просто книга, це збірка художніх свідчень людей, які свого часу стали частиною історії України. Це артефакт, який привертатиме увагу допитливих читачів і дослідників історії ще точно не одне століття», – говорить парамедикиня Олена Герасим’юк.

Усі тексти збірки супроводжують репортажні фото незалежного українського медіа «Donbas Frontliner», що висвітлює війну росії проти України з 2014 року.

Читачі зможуть познайомитися з живою літературою, без цензури і прикрас

Основна мета створення збірки – популяризація української військової літератури як в  в Україні, так і в світі. Готується переклад усіх творів англійською та представлення збірки на майданчиках США, Великої Британії та Польщі. Проєкт благодійний, тому усі зібрані кошти з продажу збірки розподіляються пропорційно між трьома підрозділами: БО «БФ «Госпітальєри», взводом аеророзвідки «Пекельні шершні» розвідувальної роти 54-ї окремої механізованої бригади ім. Івана Мазепи, 204-тою мінометною батареєю 204-го батальйону 241-ї бригади ТРО.

Презентація збірки «Маленький жовтий екскаватор» відбудеться 31 травня о 15.00 під час Книжкового Арсеналу на вуличній сцені. 

Партнери проєкту – «Письменницький Метод Джека Грейпса» в Україні, Donbas Frontliner, ГО «Незламні жінки України».

Інформаційний партнер – онлайн-медіа «Українки».