Класна річ: «Бандерівна» – жіноча версія сорочки Степана Бандери
Вона з льону та з аутентичними орнаментами, які були на вишиванці лідера ОУН
Вона з льону та з аутентичними орнаментами, які були на вишиванці лідера ОУН
Вишиванка «Бандерівна» створена у рамках дослідницького проєкту «Вишивка в одязі видатних українців» і акції «Вишиванка – духовна броня українців», проголошеної цьогоріч до Всесвітнього Дня вишиванки. «Ви просили жіночу версію вишитої сорочки Степана Бандери – ми зробили», – повідомила з цієї нагоди Леся Воронюк, засновниця Дня вишиванки й одна з ініціаторок створення «Бандерівни».
Спочатку, розповідає Леся, у меморіальному музеї Бандери в Стрию знайшли одне-єдине фото, де він одягнений у вишиту сорочку. Збільшили його, зробили кольорокорекцію, порівняли з ідентичними орнаментами відповідного регіону й часу – й відтворили. Займалася історичною реконструкцією Тетяна Зез, кураторка проєкту «Вишивка в одязі видатних українців». Це проєкт про вишитий традиційний одяг, який носила наша еліта, про її чітку проукраїнську позицію. Загалом для проєкту відтворено вже понад 30 сорочок відомих діячів: Шевченко, Леся Українка, Франко, Скоропадський, Заньковецька, Старицький, Рильський. І от у травні до Дня вишиванки відтворили чоловічу сорочку Степана Бандери. А до Дня Незалежності створили її жіночу версію.
Над відтворенням вишиванки Степана Бандери і «Бандерівни» впродовж чотирьох місяців працювала велика дослідницька група істориків, мистецтвознавців, етнографів, реконструкторів і майстрів вишивки на чолі з Тетяною Зез. До них долучилися майстерня традиційних прикрас «ВидимоНевидимо» та майстерня вишивки Анни Кривобок.
Амбасадором чоловічої сорочки став Володимир В’ятрович, відомий історик та дослідник визвольної боротьби України.
Створення «Бандерівни» є не лише культурним проектом, а й має гуманітарну місію. На кошти, отримані з продажу чоловічих сорочок, уже придбано 35 бронежилетів. Наразі мета ще більш амбітна – придбати реанімобіль, зокрема, й на гроші від замовлень жіночої «Бандерівни».
Ще важливе: цього року «Всесвітній день вишиванки» здобув найпрестижнішу європейську нагороду в галузі культурної спадщини European Heritage Award / Europa Nostra Award 2022. Зараз оголошено спецвідзнаку «Приз глядацьких симпатій Public Choice Award» з премією 10 000 євро, на яку справедливо претендує наш День вишиванки. Маємо підтримати і проголосувати!
Зробити це легко – переходьте за посиланням: vote.europanostra.org Долучайтеся, дівчата, щоб разом перемогти!