Химерне серце Ірини Вільде: пластунка, феміністка і “радянська” письменниця
Українській письменниці 7 травня буде присвячена лекція в межах ЇїЛекторію "Творчині української дійсности"
Українській письменниці 7 травня буде присвячена лекція в межах ЇїЛекторію "Творчині української дійсности"
Ірина Вільде (Дарина Дмитрівна Макогон, в заміжжі Полотнюк) – українська письменниця, феміністка, редакторка жіночих періодичних видань, перша жінка-лауреатка Шевченківської премії. Їй буде присвячено чергову лекцію ЇїЛекторію “Творчині української дійсности”. Постать і творчість Ірини Вільде викликала водночас захоплення і нерозуміння, засудження і похвалу.
Спершу її називали апологеткою еротизму і тілесності в літературі, потім – запроданкою і пристосуванкою до окупаційного совєтського режиму, сам режим возніс на п’єдестал і нагородив найпрестижнішою літературною премією, а після смерті заборонив твори, таврувавши націоналістичною письменницею. З відновленням Україною незалежності Ірину Вільде знову викинули за борт української класики вже як радянську письменницю. І хоч сучасні дослідники та дослідниці намагаються повернути незаслужено ігнороване впродовж років ім’я цієї письменниці як модерної авторки європейського зразка, неперевершеної знавчині не лише жіночого, а й юного дівочого серця, та все ж за шкільну парту її досі не пускають.
У лекції, яку 7 травня 2025 року проведе кандидатка філологічних наук, виконувачка обов’язків вченого секретаря Інституту Івана Франка НАН України Катерина Шмега, слухачки дізнаються, як співвідносилися в цій «химерній» жінці такі різні і часто такі суперечливі іпостасі та ролі, а саме:
Лекція відбуватиметься у змішаному форматі: онлайн на платформі Zoom (https://us06web.zoom.us/j/89052451308, код доступу: 065775) та онлайн трансляції на сторінках партнерських організацій.
Організатори: Centre of Gender Culture – Центр гендерної культури , Gendermuseum у партнерстві з Heinrich-Böll-Stiftung Ukraine, експертним ресурсом “Гендер в деталях”, Інститутом Івана Франка НАН України, медіаресурсом “Українки”, Харківським прес-клубом та Українською асоціацією дослідників/ниць жіночої історії