«Поромник» («The Ferryman»), премʼєра якого відбулася 21 і 22 грудня, поставлений за п’єсою Джеза Баттерворта, завершує «ірландську трилогію» на сцені Національного академічного драматичного театру імені Лесі Українки, розпочату виставами «Каліка з острова Інішмаан» Мартіна Макдонаха та «Переклади» Браяна Фріла.

Кілька років тому «Поромник» став хітом у лондонському Вест-Енді, а потім і на нью-йоркскському Бродвеї, також був відзначений найвищими театральними нагородами Великої Британії (премія Лоуренса Олівʼє) та США («Тоні»). Тепер його може побачити й український глядач.

У давній ірландській міфології Поромник – це надприродна істота, яка збирає душі померлих та супроводжує їх у потойбіччя, тобто аналог усім відомого античного Харона. Хоча й значно жорстокіший

У підґрунті «Поромника» Джеза Баттерворта – жахлива знахідка, випадково виявлена в болоті. Минуле, яке колишній боєць ІРА (Ірландської Республіканської Армії, що веде давню війну з англійськими колонізаторами), а нині фермер Квін Карні довго намагався забути, повертається, щоб перевернути його життя. Ця звістка здіймає в родині Квіна (чималій, до речі: дружина, семеро дітей, вдова брата з сином-підлітком, дядько, дві незаміжні старі тітки тощо) неабиякий переполох. Та автор пʼєси, не лише драматург, а й кіносценарист, який створював один з епізодів бондіани, зокрема, «007: Спектр»,  уникає спокуси зробити лише детектив. Автор плете інтригу, поєднуючи ревність і помсту, любов і містику, жах і ніжність. Зрештою, трагічна епічна сімейна сага обертається мудрою й гіркою притчею. І збір врожаю стає ілюстрацією прислівʼя «Що посієш, те й пожнеш», а фермерський дім перетворюється на своєрідне чистилище, куди зграєю линуть феї смерті банші і, зрештою, приходить безжалісний Ferryman.

Водночас «Поромник» має всі принади, властиві ірландським пʼєсам: терпкий гумор, розваги з галонами віскі, фольклорні пісні й танці. А ще патріотизм і націоналізм, так само близький і українцям

«Поромник» попереджає: навіть перемога не завершує війну, а розпочинає нову битву – зі світом і самим собою.

Постановка – Кирило Кашліков

Сценографія та костюми – Олена Дробна

Композитор – Олександр Шимко

Хореографія – Ірина Клименко

В ролях: Олександр Кобзар, Станіслав Боклан, Олена Сілантьєва, Олександра Єна, Анастасія Сердюк, Наталія Кудря, Ніна Ніжерадзе, Юрій Гребельник, Анатолій Ященко, Олена Стефанська, Ксенія Ніколаєва, Юрій Кухаренко та інші.