Шпроти завжди були улюбленою рибою українців, а канапки з ними готують ледь не до кожного святкового столу. Але чи знаєте ви, що то за риба – шпроти і як їх виготовляють? Справжні шпроти – це консерви з каліброваної копченої кільки або салаки. Рибу виловлюють сейнерами у Балтійському морі. Вона багата на вітаміни А, B1, B2, PP, містить марганець, хром, фтор, залізо, мідь, йод, сірку, калій, натрій, фосфор, магній та хлор. При цьому шпроти мають відносно невисоку калорійність – 363 ккал на 100 г продукту.
Все це, звісно, стосується лише якісних шпротів. Саме такі ми прагнемо куштувати і купувати. Як же їх правильно вибрати? Своїми порадами ділиться знавець риби, директор з розвитку ТОВ «Централ Фіш» Юрій Степанов.
Як правильно вибрати шпроти
Купуючи шпроти, передусім потрібно звернути увагу на банку – на ній має бути знак якості Baltic Premium Fish. Цей символ є гарантією того, що всередині – дійсно відбірна найкраща риба, яка має:
- легкий золотистий відтінок, адже її коптять на вільховій стружці;
- гладку шкірку;
- не ушкоджений, не м’ятий вигляд. Якщо шпроти частково розварені й розсипаються, значить, при їх виготовленні було порушено технологічний процес.
Шпроти зі знаком якості Baltic Premium Fish завжди цілі та відбірні – у виробництво потрапляють лише тушки розміром 11-13 см. Особливість ще й у тому, що їх виловлюють у зимовий період: з листопада по березень. У цей час природної їжі – планктону – у воді вже немає, і риба живе на нагуляному за літо жирі. Черевця рибок порожні, а це сприяє збереженню кращому зовнішньому вигляду та смаку риби.
Ще важливий нюанс, зазначає Юрій Степанов, який варто враховувати при виборі шпротів: щойно виготовлені на смак поступаються тим, що якийсь час знаходяться в банці.
Як та з чим краще їсти шпроти
Цю рибу можна вживати не лише у класичному бутербродному поєднанні з чорним хлібом і скибочкою огірка. Зі шпротів можна приготувати різні паштети та муси. Вони також поживна основна страва, яка смакуватиме з гарніром з вареної квасолі, макаронів, гречки, рису, картоплі та зеленого горошку. Шпроти можна використовувати для начинки, наприклад, для фаршированих яєць. З них роблять торти на закуску, пиріжки, відкриті пироги, супи, роли та навіть піцу.
Головне враховувати, що смак шпротів – яскравий і насичений. Тому, зазначає Юрій Степанов, краще поєднувати їх із контрастними свіжими чи нейтральними смаками за мінімального використання жирів.
Вигідно відтіняють смак шпротів:
- овочі – огірки, помідори, буряк, шпинат, консервована кукурудза, баклажани, кабачки та капуста;
- гриби;
- крабові палички;
- оливки;
- сухарики;
- сметана.
Комбінуйте шпроти на власний смак і створюйте нові страви. А знак якості Baltic Premium Fish на банці гарантує, що всередині – краща риба найвищої якості.