Професійна сертифікована коучиня ICF (PCC ICF), експертка з розвитку лідерського й організаційного потенціалу, ідеологиня численних коучингових і менторингових програм та проєктів, членкиня Міжнародної федерації коучингу (ICF), Президентка ICF Ukraine (2022-2025). Послужний список Аліни Святненко дуже солідний, однак зупинятися на досягнутому вона не планує й наразі засновує новий проєкт – VEN.DI EcoSystem, центр розвитку усвідомленого лідерства, створений для підтримки українських лідерів, які, в свою чергу, підтримують інших.

«VEN.DI – це відповідь на виклики сучасного лідерства, можливість пройти власний апгрейд через унікальний трансформаційний досвід. Ми створюємо простір для лідерів, які прагнуть здобути освіту управління собою як складною системою, що має великий вплив на інші системи (сімʼю, команду, організацію), для лідерів, які розуміють, що інновації в бізнесі починаються зі зміни їхнього світогляду. Це місце відродження, зростання й усвідомлення для тих, хто визначає майбутнє. Простір, де люди приходять до людей, – розповідає Аліна. – Унікальність проєкту в тому, що він поєднує чотири великі взаємодоповнюючі напрямки – лідерство, коучинг, управління змінами, усвідомленість. І кожен з лідерів-учасників зможе збагатитися практичними знаннями та досвідом при взаємодії з кожним із 10 експертів, які об’єднуються для популяризації усвідомленого лідерства в Україні».

А ще VEN.DI вирішує глибинну людську потребу – не втратити себе у кризі. Це про внутрішню стійкість, самоусвідомлення, силу. Збереження себе за будь-яких обставин

Оскільки цей проєкт концептуально інноваційний і актуальний наразі, найперше ми поговорили з Аліною саме про VEN.DI. А також про нові виклики під час війни і їх подолання, про коучинг як технологію управління життєвою енергією й інструмент створення якісно іншої реальності. Це дуже цікаво й надихаюче, адже змінити своє життя на краще прагне, напевно, кожен. І це цілком можливо.

Аліна знає про це з власного досвіду: «Я пройшла непростий життєвий шлях, який визначив мою професійну ідентичність зараз і в якій я реалізую свій вроджений потенціал – бути провідником в суттєвих змінах в житті людей. Все, що я роблю для людей, народжується з власного трансформаційного досвіду. І все, що я створюю, – не запозичене авторство ідеології чи концепції, а те, що здобувається й досліджується мною самою. Мій шлях зітканий із випробувань, і він про те, як я собі допомогла. Моя історія повʼязана з вигоранням – і в особистому, і в професійному. Я будувала своє «успішне життя» так інтенсивно, що до 30 років виконала персональну планову програму-максимум. Як результат – згоріла в корпоративному світі в кар’єрі фінансиста, розчарувалася у стосунках з чоловіком, оскільки ніколи не була почутою в шлюбі, виснажилася в материнстві. Я не уявляла, чого хочу далі й шукала спосіб допомогти собі. Я знаю, що таке відчуття внутрішньої порожнечі за посмішкою реалізованого управлінця. Так само, як і відчуття самотності при наявності життєвого партнера за статусом, та не за суттю. Але це вже в минулому. Так і народилася моя ідентичність коучині».

Аліно, якби вам було потрібно описати себе у кількох словах, які б вони були? І в чому полягає ваша суперсила?

Я можу назвати себе усвідомленою людиною – в тому, як проживаю своє життя, які роблю вибори, чому і чим займаюся, які цілі переслідую. Ці цілі виходять за рамки мого власного життя, адже те, на що я зараз замахуюся, має працювати й тоді, коли мене вже не буде. Я прагну долучатися до напрямків й стрімів в суспільстві, щоб люди розкривали свій потенціал за межами лише професії й здобували основний фах, з яким будуть жити все життя. І цей фах – навчитися бути Людиною. Керівники прагнуть розвивати лідерські навички для ефективного управління організаціями, але варто усвідомити, що наразі затребувані навички прояву саме людяності. Тож терміново потрібно опановувати людські компетенції: доброту, емпатію, здатність чути, повагу та прийняття індивідуальності.

Система навчила нас бути експертами та професіоналами, та не навчила основної професії – бути Людиною перш за все. І коли ставлять просте питання «хто ти?», відповідь часто поверхнева – інтерпретація зі своєї професійної ідентичності. Нам треба створювати нові тренди й наративи. Бо відповідь на питання «хто ти?» – це, напевно, щось набагато більше, ніж професія. Бо ми рухаємося у майбутнє, де часто будемо змінювати професії. І вже зараз, у досвіді війни, ми їх інтенсивно змінюємо. І коли втрачаємо професію, це не означає, що втрачаємо себе. Маючи цю внутрішню опору, основну професію Людини, можна робити усвідомлені вибори попри те, що відбувається ззовні. За наявності Людини, нарощеного саме людського капіталу, монетизованого професійного і життєвого досвіду, всі інші речі можна створювати без страху невідомості. З усвідомлення, що я більше, ніж моя професійна ідентичність.

Що ж до моєї суперсили, це – бачити в найскладніших викликах ресурси й можливості, усвідомлювати, що це портал, перехід на наступний рівень. І я можу з цим працювати.

Виклики й катастрофи я бачу не трагедією, для мене це завершення попереднього етапу й початок роботи з потенціалом зі створення майбутнього. Зараз це дуже актуально, бо ми живемо у війні, і це втрата всього – попереднього життя, ідентичностей, звичних ролей… Але це не про закінчення, а про початок, бо так працює перехід особистості – те, що зруйнувалося, трансформується в будівельний матеріал для майбутнього. Тож треба йти й працювати. Так само, як архітектори працюють над створенням нових будівель, коучі працюють із заблокованою енергією  нерозкритого потенціалу. Коучинг створюється як реконструкція, нанотехнологія на персональному рівні, щоб зробити перезбірку власного життя, ідентичності людини. Це величезна внутрішня робота з побудови внутрішнього Всесвіту. Але ж загалом все у світі, всі бренди й проєкти, народжуються саме з цього, з внутрішнього. От до нього й потрібно знайти ключ і відкрити потаємні двері. Це робота з невидимим і дотик до найпотаємнішого й найважливішого – відкриття себе для себе. Лише звідси йде надалі прояв світу через лідерство.

Протягом двох років ви були президенткою національного відділення Міжнародної Федерації Коучингу в Україні (ICF Ukraine)…

Моєю задачею як лідерки ICF Ukraine було розкриття справжніх можливостей коучингу в Україні. Оскільки каденція була в часи війни, це ускладнювало задачу. Досі вважалося, що коучинг не працює у травмованому середовищі – лише психологічне консультування, психотерапія і психіатрія. Та впродовж двох років через ініційовані проєкти й ініціативи ми довели усій світовій спільноті, що коучинг в умовах війни працює, просто на іншому рівні. І це набагато потужніший вплив, ніж можна уявити, бо це про глибинні трансформації людей, коли йдеться не так про досягнення цілей, як про зміну сприйняття світу та глибинну роботу над собою. Саме коучинг посилює життєстійкість й допомагає у формуванні внутрішніх опор.

Два роки я була голосом українського коучингу на міжнародних форумах ICF в Будапешті та Афінах, ділилася унікальним досвідом українського коучингу, українських коучів та відділення ICF в Україні. У співпраці з колегами-коучами з Німеччини, Словенії, США, Південної Африки, Румунії, Литви ми реалізували програми підтримки для коучів-членів ICF Ukraine. І досі активно співпрацюємо з ізраїльським відділенням, які так само проживають досвід війни, систематизуємо досвід для створення посібника «Коучинг в колективній травмі». Також два роки ми вели перемовини з лідерами та СЕО ICF Global й отримали підтримку номінальною вартістю більше, ніж 500 тисяч доларів США через безоплатне продовження членства для коучів, сертифікацію АСС, РСС та МСС і акредитацію програм коучингового навчання для українських шкіл. А ще я дуже пишаюся проєктом в освітньому напрямку «Дбай про себе», що охопив усю Україну, і коучинг пішов в простір навчальних закладів до викладачів та учнів.

Ми провели Міжнародні Тижні коучингу в 2023-2024 роках і показали, як це працює в усіх сферах суспільного життя: бізнесі, неприбутковому секторі, освіті, медицині, роботі з ветеранами й ветеранками. Якою була мета? Щоб адептами коучингу й коучингового світогляду ставало якомога більше людей, і вони несли коучинг у свої світи як культуру якісно іншої комунікації, де в центрі – увага до емоційних потреб людини: поваги, прийняття, визнання, доброти.

Зараз коучинг дійсно є підтримкою в народженні нової ідентичності українців, не лише на персональному рівні, а й на рівні суспільства, нації. З’являються сенси й цілі іншого рівня, які нас об’єднують. Багато людей в пошуку себе, бо втратили попереднє життя. Вони на етапі переродження, коли відбувається розворот до себе самих. І тому коучинг як технологія з розкриття потенціалу зараз дуже актуальний. Він допомагає шукати внутрішні опори, формувати внутрішню систему координат і цінностей. А також вибудовувати свою ідентичність не з соціально нав’язаних аспектів, а з того, що є істинним у базовому налаштуванні особистості. У нас є потужний фундамент з попереднього досвіду. Нас визначає не те, що ми створили, а те, ким стали, коли це створювали. І це не лише про професійні здобутки, а й про капіталізацію всього життєвого досвіду. Все це важливо, бо це частина особистості.

Ми набагато обʼємніші, ніж наша професійна роль, і при опорі на себе можна побачити життя через зовсім інший фільтр

Розкажіть і про проєкт «Сила життя – опора бізнесу», адже він також важливий.

Коли я вже готувала організацію до передачі справ минулого року і була дуже виснажена і втомлена, до мене звернулася активна лідерка коучингової спільноти з пропозицією реалізувати унікальну програму розвитку для лідерів «Сила життя – опора бізнесу». Я не могла відмовитися, бо усвідомлювала, що є лідери, які ще не отримали якісного супроводу, хоча впродовж двох років ми реалізували чимало програм підтримки українців, в тому числі національну програму «Віднови себе» для 500 українських лідерів у партнерстві з Академією ДТЕК та ICF Foundation.

«Сила життя – опора бізнесу» став першим грантовим проєктом за підтримки програми ООН, в якому більш як 250 українців отримали фахову експертизу й підтримку. Відгуки за його результатами чудові. Аудиторка, яка перевіряла відповідність його реалізації, була вражена, коли ми розповіли, що і як робили, й зазначила, що такі програми розвитку треба масштабувати на національному рівні, щоб їх проходили не сотні, а тисячі людей.

Чим ви займалися після того, як ваш термін президентства закінчився?

Це був непростий період сепарації від моєї попередньої ролі, яка була дуже відповідальною і візійною. Працюючи на позиції президентки, я мала широкий охват впливу і фокус уваги: ми мали інтегрувати коучинг в усі сфери суспільного життя. Всі проєкти, які ми реалізовували, а це більше 10 програм та ініціатив, велика кількість проєктних команд, 5 робочих комітетів з різними фокусами, були на моєму професійному дашборді. І коли я робила свій перехід із однієї ролі в іншу, знадобилося півроку для того, щоб відійти від того масштабу, сфери впливу й піти в локалізацію, щоб знайти фокус, де я можу зосередитися й бути максимально ефективною.

Першим кроком за рамками ідентичності президентки був авторський проєкт-ініціатива «Ранок понеділків з коучем» впродовж трьох місяців.

А потім народився проєкт VEN.DI Ecosystem, засновницею якого ви є. Як виникла його ідея, як народилася назва?

Мій бекграунд – національні й міжнародні корпорації, великий український бізнес, і я добре розумію виклики й болі бізнесу, розумію лідерів, бо сама колись там була. І зараз вже з іншою експертизою я знаю, як створити для українських лідерів те, що стане для них потужною підтримкою і місцем сили.

VEN.DI – це відповідь на виклики сучасного лідерства. Цю ідею і концепцію я виношувала більше року. Мріяла про створення такої екосистеми, простору, де лідери будуть проходити власний апгрейд через унікальний трансформаційний досвід і створювати організації нового покоління.

У назві VEN.DI закладено два сенси. Перший – Венді Роудс, одна з героїнь серіалу «Мільярди», організаційна коучиня, бізнес-психотерапевтка, яка працювала з топ-менеджментом і допомагала компаніям у реалізації амбітних цілей. У бізнес-просторі є думка, що ця рольова модель лише для фільмів і з реальністю несумісна. Але коли розумієш, як працює складна система людини, її внутрішній світ у поєднанні зі складними бізнес-системами, впливом одного на інше, то Венді – дуже робоча історія. Я хочу показати через нашу екосистему, що це не рольова модель, а інструмент і технологія для досягнення бажаних цілей в бізнесі і не лише.

Але у VEN.DI я вшила набагато глибшу концепцію. Тут цілий всесвіт, зашифрований у шести магічних знаках: Vital Energy Navigation, крапка, Develop Innovations. Я вважаю, що сучасне лідерство має бути усвідомленим і з фокусом на навігацію життєвою енергією. Валюта нашого часу – енергія. Немає енергії – не буде нічого. Це паливо для руху вперед і досягнення життєвих і бізнесових цілей, бо бізнес – частина життя. І коли ми вчимося жити життя, коли бізнес стає не самоціллю, а інструментом для досягнення чогось більшого, ця навігація енергією стає ключовою. А Develop Innovations – це про особисті інновації. Будь-які інновації народжуються з інновативного мислення лідерів. Тож треба розкрити власний потенціал так, щоб зрозуміти, хто я, для чого прийшов у цей світ, що хочу проявити через себе. Розвиток інновацій починається з розвитку мислення без обмежень.

Були думки в команді, що крапка в назві – як зупинка. Лідери зараз працюють на високих швидкостях в стратегії виснаження, а найбільше досягнень відбувається саме в зупинці, коли ми свідомо управляємо енергією і нашими цілями.

Не в суєті, а в стані спокою, коли бачиш істинний порядок речей. Бо небо можна побачити тільки на тихій воді. Тож для когось це зупинка. Для мене ж ця крапка як чорна діра, де накопичена величезна кількість енергії нереалізованого потенціалу. І коли ми допомагаємо лідерам пройти власну трансформацію, вийти з внутрішніх конфліктів, вивільняється багато енергії, і з тієї чорної діри народжуються нові зірки.

Не в суєті, а в стані спокою, коли бачиш істинний порядок речей. Бо небо можна побачити тільки на тихій воді

Ця ідея зріла більше року. Як ви відчули, що вже пора? І що почали робити? Поділилися цим з колегами? У вас дійсно дуже крута команда професіоналів. Як ви обирали людей, що будуть разом з вами?

Насправді ідеї народжуються в уяві. Це як архітектура, дизайнування спочатку у вигляді ескізу. І якщо ця ідея постійно з тобою, звісно, треба її реалізувати. Я почала з шерингу з однодумцями, чи знаходить ця концепція відгук, адже у великих історіях один в полі не воїн. Одна ідея без людей – ні про що: тут потрібна спільність, синергія. Я одразу побачила, хто буде СЕО в проєкті: працюючи на рівні концепції, ідеології, натхнення, хотіла водночас мати якісну підтримку в реалізації на самому початку. Ще розуміла, що VEN.DI має бути екосистемою, до якої будуть входити потужні незалежні експерти, що спеціалізуються на трансформаціях, бо на ринку є якісні коучингові продукти, але немає таких, де саме об’єднання різної експертизи, напрямків, бекграунду, досвіду. Ми робимо одні й ті самі речі, але дещо в різних підходах. Навіть якщо працюємо в площині єдиних стандартів, ICF в нашому випадку, все одно присутня різність підходів до коучингу, авторські методики, і це про збагачення.

VEN.DI поєднує чотири великі взаємодоповнюючі напрямки – лідерство, коучинг, організаційні зміни та усвідомленість. Поєднання такої експертизи в одному продукті є інновативним, бо інновації й створюються у поєднанні різних підходів і технологій. Ще важливо, що немає вираженого мого авторства, тут 10 експертів, і лідери-учасники зможуть збагатитися кожним при взаємодії. А це про унікальний досвід.

Я вважаю, що ми рухаємося у світ, де поняття конкуренції буде поступово відмирати. Тому що це про боротьбу, часто агресивну, токсичну, нездорову. І якщо ми говоримо, що лідерство нового покоління, усвідомлене лідерство, що допомагає створювати якісні екосистеми на заміну егосистемам, типових для суспільства зараз, то ми маємо створити рольову модель, показати, з якого світогляду ми це створюємо. Щоб лідери, які будуть до нас приходити за власним розвитком і трансформаціями, мали приклад. Це не лише про ті заходи, які вони відвідають, це про нашу взаємодію, наш прояв не як експертів, а як людей, щоб вони відчули синергію, в якій ми взаємодіємо, і взяли це як досвід. Ми єднаємося навколо цілі, де в нас конкурент один на всіх, і це – біль від нереалізованого потенціалу.

Тож колеги одразу підхопили вашу ідею, їх не треба було переконувати?

Деякі експерти навіть не питали, про що VEN.DI, одразу погодилися, а про деталі дізналися вже на спільній внутрішній зустрічі-презентації. Я завжди все створюю з найщиріших намірів і з вірою в людей, тому мої пропозиції викликають довіру.

Створити простір підтримки для лідерів дуже важливо, адже зараз вони перебувають у перенавантаженому стані під тиском викликів і очікувань від себе та інших. А якісного простору для підтримки самих лідерів часто немає. Я сама є лідеркою, як коучиня я працюю з лідерами і розумію, що має бути системне рішення, і це, власне, VEN.DI. Зараз світ потребує не просто змін і нових підходів, а такої тотальної глибинної трансформації. Тому тут об’єднуються експерти, що працюють з трансформаціями на персональному і організаційному рівнях, і це потужне середовище даватиме якісний апгрейд.

В чому полягає місія VEN.DI і її унікальність?

Унікальність VEN.DI полягає в трьох ключових аспектах. Перше – це лідерство як інструмент трансформації. Ми формуємо саме таких лідерів, які не лише керують змінами, а й створюють нові сенси, перезапускаючи системи. Це є критично важливим для відновлення України в умовах викликів війни. Друге – екосистема підтримки лідерів. Це поєднання знань, досвіду, практичних інструментів, ком’юніті й середовища, де можна відновлювати сили та знаходити підтримку, щоб рухатись далі. І третє – лідерство як шлях до себе.

VEN.DI вирішує глибинну людську потребу – не втратити себе у кризі. Ми створюємо простір, де лідерство – це не лише про бізнес і систему, а й про внутрішню стійкість, самоусвідомлення, силу. Збереження себе за будь-яких обставин

Першим продуктом VEN.DI стала програма розвитку для лідерів «Усвідомлене лідерство», перший потік якої стартував у квітні. На яку аудиторію вона орієнтована і чому фокус уваги саме на лідерах?

Ми плануємо залучати лідерів із різних секторів економіки, і в цьому є сенс, бо ми працюємо не з задачами екосистем, а саме з лідерами, які впливають на ці системи, з їх мисленням, енергією, і нам не обовʼязково бути в контексті їхньої діяльності. Така концепція дає змогу зрозуміти, що лідери – це, перш за все, сильні усвідомлені особистості, а потім вже професійні чи ролеві ідентичності. І якраз в середовищі, де є представники різних бізнесів, створюватиметься нове інновативне на перетині різного. Люди будуть збагачуватися досвідом одне одного, і мова не лише про професійний досвід, а й життєвий. Таке середовище, де, з одного боку, заходять учасники програми і створюють екосистему, а тут їх чекають експерти, які, з свого боку, теж формують екосистему, про взаємозбагачення.

Крім того, ми не передаємо когнітивні знання, адже всі живемо в світі, перенасиченому інформацією, а передбачаємо, навпаки, розвантаження і пріоритизацію фокусів для того, щоб вийти з програми з відновленою енергією та ясністю, куди рухатися далі, яким буде і життєвий, і професійний розвиток. Це буде комʼюніті, яке залишиться й надалі, по закінченню програми. Така взаємна підтримка, супровід для кожного лідера.

Як можна приєднатися до програми? Що отримають її учасники?

Долучитися можна тут. Оскільки програма кастомізована, ми будемо допомагати лідерам сформувати запит, тобто дослідити проблемний простір, нереалізований потенціал й почати те недосяжне, до чого вони прагнуть тривалий час. Ми допоможемо викристалізувати запит на розвиток, підсвітити й дослідити упередження, що заважають лідеру в командній ефективності й досягненні цілей бізнесу. Само собою, допоможемо розвинути 22 навички усвідомленого лідера. Методологічно програма побудована на базі 8 коучингових компетенцій за стандартами ICF. Лідери пройдуть свою власну коучингову програму, стануть коуч-компетентними, не навчаючись у спеціалізованій коучинговій програмі. В програму будуть включені інтерактивні, імплементаційні, фасилітаційні та трансформаційні сесії. В тому числі будуть залучені професійні фасилітатори, які допоможуть сформувати цілі на розвиток і після завершення програми, адже після власної трансформації все лише починається – із якісного апгрейду власної особистості.

Якими є ваші очікування як організатора від цієї «першої ластівки»?

Я сподіваюся, що лідери з різних секторів економіки здобудуть навички усвідомленого лідерства, і програма матиме широкий вплив. Ми запрошуємо лідерів з комерційного бізнесу, соціальної сфери, державного управління для взаємозбагачення та взаємного опилення досвідом. Ми щиро прагнемо допомогти лідерам у подоланні їх персональних та організаційних викликів. Адже лідери – це, перш за все, люди, а у нас проєкт про людяність. Люди працюють з людьми, і здобуті тут знання лідери понесуть у суспільство, це буде ширитися й далі. Таким чином, ми будемо оздоровлювати українське лідерство, підтримувати лідерів, щоб вони мали ресурс, вчилися якісній турботі про себе задля того, щоб потім турбуватися про людей, які працюють у їхніх екосистемах. І це наш спосіб підтримати Україну в довготривалому воєнному марафоні на виснаження.

Це перша програма VEN.DI, а які плани надалі, скажімо, на найближчий рік?

Ми працюємо над концепцією саме продукту усвідомленого лідерства і плануємо лише два потоки на рік: зараз весняний, пізніше – осінній. Восени також сподіваємось провести саміт усвідомленого лідерства. Це новий тренд, нова базова норма, до якої мають прагнути люди. Для мене це інтеграція нового підходу до життя – і шлях до себе, і створення поняття тихого люксу в суспільстві. У нас звикли до поняття важкого люксу – такої атрибутики зовнішнього, що підтверджує статус людини, її успішність, соціальну реалізацію. Це предмети розкоші тощо. Але зараз ми пройшли в той світ, коли це все не має значення.

Тихий люкс, що несе з собою коучинг, – це той стан, в якому ми живемо, попри щоденні обставини й виклики. Той стан, який ми розповсюджуємо на інших, в якому люди йдуть після комунікації з нами й передають його далі. Тихий люкс – це розкіш бути собою, розкіш бути в контакті і якісному партнерстві з собою, розуміти свої емоційні потреби, бути глибоко усвідомленим: хто я, що роблю кожен день, на що впливаю, як розвиваюся, який мої вибори і сенси, що я залишу після себе. Лідер, що перебуває в такому стані, розкриває власний потенціал і допомагає іншим мислити так само. І це про автентичність, розкриття свого потенціалу задля того, щоб навчитися розкривати потенціал інших, бачити в людях їхні таланти.

Загалом я в такому підході працюю давно. Я ніколи не створюю позиції, функції, а потім шукаю під них людей. Я спочатку знаходжу своїх людей, відслідковую, що в них є х-фактором, талантом, і тоді створюю напрямок, позицію, щоб реалізувати їх в цій системі. Це і є управління людським капіталом майбутнього, на мою думку. А вміння працювати з потенціалом – навичкою майбутнього, якій треба вчитися.

Тихий люкс – це розкіш бути собою, розкіш бути в контакті і якісному партнерстві з собою, розуміти свої емоційні потреби, бути глибоко усвідомленим

Звучить дуже круто. Тому коучинг і є таким важливим?

Коучинг – це технологія підсилення життєстійкості людей через зміну світогляду. Адже та реальність, в якій живе людина, є результатом її попереднього мислення, життєвого досвіду. Якщо ви задоволені тим, як живете своє життя – тим, у що ви щодня інвестуєте свою увагу, час та енергію, що її оточує, вибором професії й людей, з якими ви щодня контактуєте, – мої вітання, ви в метчингу зі своєю духовною й соціальною реалізацією. Якщо ж ви перебуваєте у стані пошуку, не задоволені реальністю, в якій живете, якщо вам не вистачає енергії, є перманентний стрес – це означає, що ви живете життя не у своєму авторстві.

Зараз українці бачать причини незадоволеності в тому, що дуже складна реальність, і часто не вважають, що це якось повʼязано з ними чи їх попереднім досвідом. Чи може тут також допомогти коучинг?

Може, тому, що людина має усвідомити, що вона є автором тих виборів, які робить, і тільки вона відповідальна за ті результати, які отримує. Навіть у тих обставинах, в яких ми всі зараз опинилися. Адже й зараз одні люди йдуть в розвиток, створюють проєкти, змінюють країну, тобто рухаються, а інші тільки шукають причини та винних.

Я б сказала, що загалом дуже багато залежить від мислення, світогляду, і людей можна поділити на такі чотири категорії. Перша – це кріейтори, люди, які генерують ідеї, створюють новий досвід, сміливо йдуть за мріями, покликом серця. Ці люди гнучкі, відкриті до можливостей, вони живуть і створюють з високої енергії, залучають та ведуть інших, надихаючи вірою в ідею. Це візійне мислення, бачення за горизонтом, дизайнування архітектури майбутнього, яку допомагають втілити в життя гівери. Гівери інвестують свій час, енергію, досвід, таланти в створення цінностей, вони відповідальні й системні, володіють навичкою гарно втілювати великі ідеї та досягати цілей. Далі йдуть тейкери – категорія людей, які користуються благами, створеними кріейторами й гіверами, але не хочуть брати відповідальності, схильні до презентизму (створення видимості роботи). У них жертовна позиція – «всі навколо винні в моїй недореалізації». Це люди, які прагнуть лише користуватися і не вкладатися особисто. Критики, токсичні й маніпулятивні. І четверта категорія – деструктори. Це люди, які створюють конфлікти, саботують роботу, протистоять розвитку й зростанню.

Дві останні категорії – люди, що живуть у власних конфліктах від незадоволеності собою й своїм життям, і через цей внутрішній біль від відсутності самореалізації йдуть в руйнування зовнішнього. Але вони роблять з іншими те, що з ними зробили раніше. Це неусвідомлений попередній травматичний життєвий досвід та його наслідки. Ці люди живуть в низьких енергіях, часто хворіють і фактично виживають, а не живуть.

Всі ці категорії присутні в суспільстві всюди, в усіх групах, від сімʼї до великої бізнес-організації. Тож важливо зрозуміти, хто ти, і, відповідно, що тобі робити далі

Все це, певно, опосередковано впливає і на екзистенційні виклики, які також зараз гостро стоять?

Безперечно. Зараз коучинг в Україні якраз і є екзистенційним. Це не про досягнення цілей чи підвищення ефективності, а про пошук сенсів, створення автентичності. І це цінності й сенси іншого порядку.

Якщо ми прищепимо звичку працювати з собою, вже за 10-15 років буде зовсім інше суспільство. Якщо ж не будемо…  Загалом людина, що потрапляє в такі обставини, як зараз (бо війна – це не просто травма, а ретравматизація), має два шляхи. Перший – це квантовий стрибок у зростання, вихід із упереджень і обмежень у потенціал, і нова точка відліку – внутрішня свобода, з якої можливо все. Другий шлях – самознищення. Це відбувається, коли людина заходить в негатив, перманентно важкий, депресивний стан, а потім, як результат, має проблеми зі здоров’ям через психосоматичний прояв. Є ще один варіант самознищення – це залежності: алкогольні, наркотичні, емоційні. Люди входять в залежності, а потім вони їх знищують. Все це дійсно можливо, коли ми кидаємо все напризволяще, не працюємо з собою. Тож зараз варто таки почати турбуватися про себе. Попри те, що для українців робота над собою з фахівцями підтримуючих професій не є звичною, маємо інсталювати це в нову гігієнічну норму.

Як вам особисто допоміг коучинг? І як ви бачите свій розвиток надалі?

Для мене коучинг – це про створення якісно нової реальності. Це світогляд з позиції можливості, а не обмеження, світогляд відкритості, вразливості, автентичності, людяності. Коучинг кардинально змінив моє життя. Я прийшла до себе. В особистому житті дуже екологічно вийшла з 20-річного шлюбу, зберігши тепло й дружбу з колишнім чоловіком. Покращила свою материнську роль і тепер з іншого підходу допомагаю вивчати життя своїм дітям. Також робота над собою дозволила мені переглянути свої професійні обмеження й почати нове. Я змінила професійну роль – раніше працювала аудитором, фінансистом, незалежним консультантом в корпоративному світі у наймі, а зараз розвиваю власний бізнес, поширюю коучинг в Україні через різні ролі.

А ще я усвідомила, чим є безумовна любов і як це працює для мене. Я навчилася створювати не з виснажливої боротьби з собою, щоб щось собі чи комусь довести, а з щирого наміру бути корисною світу. Все у світі є наслідком любові – її наявності чи відсутності. Людина дає те, чим вона наповнена сама. Я почала практикувати любов до себе, до всього, що маю, що створюю, що мене оточує.

Це велика робота над собою і власною енергією, яку я спрямовую на важливі для мене речі. Мій життєвий шлях далі нерозривно повʼязаний з коучингом. Це вже не робота, а стиль життя

Здається, ви також планували написати про все це книжку?

Колись на моєму дашборді зʼявиться й ця задача. Минулого року я думала: треба книжка, я готова. А зараз усвідомлюю, що ні, тоді я ще не була готова. І не знаю, куди мене ще винесе VEN.DI. Тож усьому свій час. Ця книжка буде чимось особливим, там будуть ключі для мільйонів людей, і я вже мрію, щоб її переклали хоча б на 3-4 мови. Це велика робота й великий шлях, бо я маю створити дійсно цінність, щоб передати й масштабувати цей досвід. В принципі, я й зараз це роблю, коли заходжу в такі у партнерства, таку синергію, як у VEN.DI. Так я вже масштабую своє бачення, і ми можемо за більш короткий термін часу зробити більше охоплення для підтримки людей, тож йдемо на випередження.

Яка ваша найбільша мрія?

Я мрію про доступний коучинг в усіх сферах, де є люди. А люди є скрізь, тому коучинг має бути на рівні ДНК всюди у суспільстві. Чому? Бо він допомагає сформувати ідентичність, із якої можливо все. Це і про відповідальність за себе та власне життя, і про відсутність страху йти в новий досвід, і про здорову комунікацію з собою та оточуючими. Загалом про життя людей не в режимі виживання, а в режимі синергії, де кожен і кожна важливий, унікальний, де є повага один до одного. І є любов – до себе, до світу, до життя. Це і є найважливіше.