“Безкарність злочину в Оленівці – це заохочення до тероризму”, – наголошують “Жінки зі сталі”
Вони організували брифінг з приводу річниці теракту і вимагають його повноцінного розслідування
Вони організували брифінг з приводу річниці теракту і вимагають його повноцінного розслідування
Рівно рік тому, 29 липня 2022-го, на території колонії №120 в Оленівці росіяни вчинили теракт, направлений на жорстоке вбивство беззбройних та знесилених оборонців «Азовсталі», які на той момент утримувалися в полоні понад два місяці. У результаті варварського злочину, за непідтвердженими даними, загинули щонайменше 53 та були поранені понад 130 українських захисників. З того моменту на місце злочину не було допущено жодного міжнародного експерта-криміналіста чи міжнародної організації із поважною репутацією. Через 25 днів після трагедії ООН створила групу з розслідування цього теракту, а через 4 місяці розформувала. Жодних матеріалів від української сторони про злочин до розгляду не було прийнято.
Минув рік, і ситуація не змінилася. З цього сумного приводу громадська організація «Жінки зі сталі» ініціювала брифінг за участю мам та дружин загиблих та поранених в Оленівці захисників. Зокрема, у брифінгу взяли участь Наталка Зарицька, голова ГО «Жінки зі Сталі», дружина звільненого з полону бійця полку «Азов»; Наталія Пашнюк-Пашнєва, матір бійця полку “Азов” Євгена з позивним “Жим”, який загинув під час теракту в Оленівці; Марія Алєксєєвич, дружина пораненого захисника «Азовсталі», постраждалого внаслідок теракту в Оленівці; Неля Шастун, матір двох бійців полку «Азов». Також до брифінгу долучились Микита Шастун, звільнений з полону захисник «Азовсталі», який перебував у бараці Оленівки під час теракту, та Олександр Заруцький, адвокат-міжнародник.
«Убивство беззбройних військовополонених в бараці 200 є одним зі злочинів проти людяності, скоєним росіянами в особливо цинічний спосіб. Воно досі залишається і вірогідніше за все залишиться без кари», – наголосила, розпочинаючи брифінг, голова «Жінок зі сталі» Наталка Зарицька. Вона – одна з тих жінок, які рік тому на собі відчули жах новини про варварство в Оленівці. Адже теж не знала, чи вижив її чоловік, аж допоки його не обміняли. Їхню щемливу історію ми розповідали тут.
Пані Наталя нагадала хронологію подій: лише через 25 днів після трагедії ООН створило групу з розслідування теракту в цій колонії. Генеральний секретар ООН повідомив, що вирішив направити місію з виявлення та встановлення фактів трагедії в Оленівці.
5 січня 2023 року представник ООН Стефан Дюжаррік повідомив, що місію розформували «через відсутність умов для направлення місії на місце події». «Хочу наголосити, що росіяни вже зараз насаджують нову реальність, в якій убивці й терористи абсолютно безкарно вчинятимуть ще страшніші звірства на кшталт підриву Каховської ГЕС чи й взагалі третьої світової війни із застосуванням ядерної зброї. Аморфність міжнародних організацій, покликаних захищати мир та безпеку в світі, тільки заохочує осатанілих злочинців. Тому розслідування та притягнення до відповідальності за злочини такі як теракт в Оленівці є певним лакмусом: чи встоїть світ таким, яким він був до початку війни росії проти України», – сказала пані Наталя.
Наталія Пашнюк-Пашнєва, матір загиблого в Оленівці Героя, розповіла на брифінгу, як ще під час оборони Маріуполя двічі отримувала страшні звістки про загибель сина. «Крайній раз на відео виходу наших оборонців з Азовсталі я чітко побачила свого сина, який виносив на собі пораненого побратима. Тож у мене нарешті з’явилося достовірне підтвердження, що син живий, а також надія, що він повернеться».
Згодом пані Наталія почула про теракт, але навіть й думки не допускала, що серед загиблих може бути її Женя. «Навіть, коли рашисти виклали списки загиблих під час теракту, в яких було ім’я мого сина, я все одно у це не повірила», – згадує пані Наталя.
Мама загиблого Героя стукала у всі двері України та Європи, благаючи про допомогу повернути тіло сина на рідну землю. «Тільки три тижні тому я змогла поховати його руку – це все, що мені віддали…», – сказала пані Наталія і додала на брифінгу: «Слухайте і запам’ятовуйте: мій син, який героїчно та самовіддано захищав рідну Україну та наш народ від рашистських варварів та вбивць, заслуговує на справедливість. Як матір, я закликаю весь світ схаменутися, припинити ігри зі ртуттю, чим насправді є рашизм, бо вона непомітно, але невідворотно вас усіх знищить. Боягузливі мерзотники, які підло вбили беззбройних українських захисників, мають понести найвищу міру покарання».
Неля Шастун, учасниця організації «Жінки зі сталі», мама двох бійців полку «Азов», поділилася на брифінгу своєю історією. Її старший син Ігор загинув 1 квітня 2022 року під час оборони Маріуполя, менший син Микита, який став до лав полку 24 лютого 2022 року, пройшов блокаду «Азовсталі», пекло російського полону та вижив під час теракту в барацi 200 Оленівки.
«Коли 17 травня мій молодший син разом з побратимами вийшов з майже знищеної «Азовсталі» в почесний полон, як тоді говорили, то я трохи заспокоїлася, бо навіть у страшному сні не могла собі уявити, як там будуть знущатися над нашими хлопцями. Однак все змінилося 29 липня 2022 року. В цей день я прокинулася в гарному настрої та поїхала на відкриття Консультативного центру із забезпечення прав і свобод захисників України. По дорозі слухала радіо та з новин почула про вибух в колонії. Мені почали телефонувати рідні та знайомі й кожен ставив два питання: 1) Ти чула новину? 2) Микита живий? Поки доїхала до Центру гадала, що серце вистрибне. Потім почала скрізь дзвонити, питати, що і як. Відусіль відповідь одна: ще нічого невідомо, списків немає. Згодом на ворожих пабліках з’явилися списки загиблих у тому бараці. Представники Омбудсмена нам казали, що списки ніким і нічим не підтверджені», – згадує пані Неля.
А потім до організації «Жінки зі сталі» почали приходили родичі полонених, які знайшли своїх близьких у списку загиблих в Оленівці. «Ви не уявляєте, як було важко дивитися їм в очі. Ми зустрічались з представниками ООН та МКЧХ, їздили в Женеву до їхніх штаб-квартир, де вимагали від них бодай якихось дій. В стані невідомості та очікування новин ми перебували до часу виходу з полону командирів у вересні 2022 року. Тоді зі слів побратимів сина я дізналася, що він дуже схуд, але живий», – розповіла на брифінгу Неля Шастун. Зараз Микита вже звільнений з полону, але веде вже іншу боротьбу – за своє здоров’я.
«Увесь світ має усвідомити, що росія – терорист, який зухвало нехтує всіма міжнародними договорами та конвенціями. Все людське чуже для цих варварів. Вони катують і вбивають беззбройних українських захисників, бо ті воюють за свободу, а вони – за рабство», – наголосила Неля Шастун.
Чоловік Марії Алєксєєвич, під час оборони Маріуполя був поранений вперше, а вдруге – під час теракту на бараці 200. «Не зважаючи на це, вже понад рік він утримується у ворожому полоні», – розповіла пані Марія на брифінгу.
Вона нагадала, що після 86 днів героїчної оборони Маріуполя і пекельних бомбардувань захисники “Азовсталі” вийшли з комбінату, виконуючи наказ командування зберегти життя. Перед виходом і складанням зброї на словах було обіцяно, що вони будуть утримуватися окремо від усіх, матимуть свій побут і триразове харчування, зв’язок з рідними та будуть обміняні протягом найближчих трьох-чотирьох місяців.
«Воїни, які вразили весь світ своєю безпрецедентною стійкістю та хоробрістю, обґрунтовано розраховували, що за звільнення кожного з них будуть боротися. Натомість вони отримали страшний довготривалий полон, умови якого прямо порушують вимоги Женевської конвенції про поводження з військовополоненими в частині утримання комбатантів», – підкреслила Марія Алєксєєвич.
Після двох місяців полону захисників “Азовсталі” росіяни спланували варварське вбивство частини з них. Про теракт в Оленівці пані Марія дізналась зранку 29 липня з рашистських пабліків.
“Спершу я не повірила російським новинам про теракт, поки не побачила відео наслідків та тіла загиблих бійців. Я спочатку не знала, що мені робити і як тримати себе в руках, очікуючи нової інформації. Тому я почала телефонувати у державні органи та в МКЧХ для того, щоб дізнатися хоч якісь деталі, але відповіді не було. Наступного дня, 30 липня, російські пабліки опублікували списки поранених та загиблих бійців під час теракту. Список загиблих я відкривати не наважувалася – боялась, тому одразу відкрила список поранених та знайшла у ньому Сергія – згадує Марія. Вже 3 серпня вона знайшла на одному з російських ресурсів відео, на якому побачила Сергія лежачим на койці – він відповідав на питання російських пропагандистів. Він розповідав, що чув два вибухи: на перший не звернув уваги, а після другого все загорілося й військовополонені намагалися вибиратися з охопленого полум’ям бараку. Згодом звільнений з полону захисник підтвердив інформацію про те, що Сергій був поранений під час теракту та вижив. Однак його дружина Марія досі не знає, в якому стані і де її чоловік.
“Я вже не знаю, що ще мені робити, у які двері стукати, до кого звертатися і кого закликати втрутитися, щоб повернути найдорожчу для мене людину. Єдине, в чому я впевнена, що кожен день полону відбирає в нього залишки здоров’я та шанс повернутися до більш-менш нормального життя, на яке заслуговує після всього, що він зробив для Батьківщини, як і його побратими, які вже понад рік перебувають в пекельному полоні найжорстокішого ворога”, – поділилася Марія Алєксєєвич.
Щоб утримувати фокус уваги суспільства на катастрофічній ситуації з пораненими під час теракту в Оленівці була створена громадська організація «Спільнота родин Оленівки». І вона, і ГО “Жінки зі сталі”, і всі учасники брифінгу звернулися до міжнародних інституцій, української влади, правозахисних організацій домогтися повноцінного розслідування теракту в Оленівці, забезпечити притягненя до відповідальності усіх причетних до цього жахливого злочину. «З наших органів влади ми «не зліземо». Це вам говорять «Жінки зі сталі», – наголосила і попередила на брифінгу Наталія Зарицька.
Усі україночки долучаються до цього жіночого попредження – не дозволимо забути, вимагатимемо повноцінної діяльності всіх відповідних органів у напрямку розслідування і справедливої кари для злочинців.