У прикарпатському селі Прокурава 406 жінок та дівчат зібралися 28 серпня і встановили рекорд України – як найбільша кількість жінок у ґерданах в одному місці. Як повідомляє Суспільне Івано-Франківськ, така кількість гуцулок приїхали на фестиваль “Кольорові пацьорки” з різних куточків регіону, аби продемонструвати традиційні українські прикраси. Цей унікальний факт зафіксовано вже у Книзі рекордів України. При чому наймолодшій учасниці рекорду – лише чотири тижні, найстаршій – понад 90.

Ґердани на учасницях фестивалю також були різного «віку»: сучасні, сплетені власноруч, і раритетні, як от у Анни Богдан, голови Косівського осередку “Союзу українок”. Для події вона одягла ґердан, якому понад 100 років. Цей виріб їй подарувала основоположниця мистецтва з плетіння ґердану Марія Чулак старша.

Її донька – Марія Чулак молодша – є організаторкою фестивалю «Кольорові пацьорки». «Цим ми підкреслюємо, що ми є українці. Це є якраз наш код. Як вишивка, так і сам орнамент на ґердані, на «силянці» має свій код, свій орнамент і свою символіку», – розповіла вона в інтерв’ю Суспільне Івано-Франківськ. Марія Чулак сподівається, що рекорд гуцулок сприятиме внесенню ґердани до спадщини ЮНЕСКО.

Наразі з липня 2023 року цей вид прикрас внесений до переліку немайнової культурної спадщини України

Марія Чулак молодша (зліва), представник Книги рекордів України та учасники фестивалю «Кольорові пацьорки». Усі фото: Суспільне Івано-Франківськ
Анна Богдан, голова Косівського осередку “Союзу українок”, у ґердані, якому понад 100 років
Учасниці фестивалю «Кольорові пацьорки»

Усім, хто цікавиться традиційним українським намистом буде цікава наша стаття про їхні різновиди: Традиційне українське намисто: від дукачів до пацьорків.

Підписуйтесь на наш дайджест у Telegram, жіночі історії в Інстаграм та приєднуйтеся до нашої веселої 46 000-ї спільноти у Facebook. Не спамимо дописами, ділимося лише дійсно цікавим 🙂