Як навчитися володіти емоціями: 6 психологічних книг
Класна добірка від видавництва "Наш формат" для тих, кого "Усе замахало"
Класна добірка від видавництва "Наш формат" для тих, кого "Усе замахало"
Психологи, письменники, філософи, науковці у всьому світі нині займаються дослідженням емоційного стану людини. Вони створюють цілі алгоритми як справлятися зі своїми емоційними хвилями, щоб пливти впевнено по життю. Видавництво “Наш формат” спеціально для читачок журналу “Українки” підготувало добірку книг, які розкривають причини емоційності та підкажуть як розуміти себе через спектр своїх відчуттів.
Марк Лівін, Ілля Полудьонний
Багатьом знайомий той момент, коли з дитинства вчать не злитися. Заведено вважати, що це погана емоція. А чи дійсно це так? Часто люди попри те, що відчувають злість, не проявляють її відкрито: пригнічують в собі та удають, що все добре, хоча насправді «закипають». Але злитися – це нормально, більше того в певних ситуаціях важливо. Наприклад, хтось наступив вам на ногу, ви спочатку відчуваєте усвідомлення порушених фізичних та психологічних меж, а потім ви на енергетичному рівні відновлюєте рівновагу шляхом звернення до іншої людини із зауваженням. Тому відчувши злість, варто відновити межі для балансу із самим собою.
Журналіст Марк Лівін та психотерапевт Ілля Полудьонний на звичайних прикладах із власного життя подають теорію про різні емоції. Пояснюють як на них реагувати та розуміти себе. Книжка складається з 20 розділів, кожен з яких про певну емоцію: злість, сором, самотність, образу.
«У терапевтичній практиці часом кажуть, що сором — це зупинка збудження. У людини є енергія, вона чогось хоче. А тоді з’являється хтось і зупиняє цей порив. Наприклад: дитина на майданчику має багато енергії, їй хочеться бігати, кричати, але дорослий каже перед усіма: «Не кричи» (насправді це текст «Ти якийсь не такий, не підходиш цьому контексту»). Так відбувається зупинка збудження і з’являється сором».
Марк Менсон
Американський підприємець, блогер, автор світового бестселера «Витончене мистецтво забивати на все» Марк Менсон вчить спокійно приймати всі життєві негаразди. Він говорить про гірку правду життя, про контроль, про закони почуттів та здійснення мрій, про надію на краще.
Ми живемо в епоху прогресу та розвитку. Маємо цілодобовий вай-фай, велику теплу ковдру та чим кращі речі навколо, тим більш тривожними ми стаємо. Може виникати бажання «заховати голову в пісок», щоб не відчувати психологічний тиск від реалій життя. Щоразу зранку варто вставати з ліжка з думками про певний сенс своїх дій. На думку автора людині потрібен не порядок та добробут, а надія на краще життя з власними цінностями. І як би складно не було, варто долати безнадію та бути чесним із самим собою.
«Щоразу, коли ми натрапляємо на труднощі, наша психіка придумує такі невеличкі розповіді, історії до/після для власного користування. І ми мусимо підтримувати вогник життя в цих історіях надії, навіть якщо вони не розумні й навіть деструктивні — бо це єдина сила, яка захищає наш розум від Гіркої Правди», — вважає Марк Менсон.
Раян Голідей, Стівен Генсільман
Філософська книга для філософського життя. Дехто став на шлях батьківства, хтось почав бізнес і несе відповідальність на своїх плечах, хтось розбирається в коханні. Як же зберігати спокій в різних ситуаціях? Досягнення самовладання, стійкості та мудрості відкриває дорогу до гідного життя.
Книга є певною інструкцією з самоконтролю. Зі слів авторів людина має керувати почуттями, а не навпаки. Якщо щодня носити вузькі туфлі на підборах, то форма стопи теж змінюється. Це як приклад того, що з нашим розумом відбувається приблизно те саме. Якщо постійно думати про погане, то весь світ стане сірим і нецікавим. Варто додавати фарб у своє життя, щоб сяяти та радіти цій яскравості.
«Сьогодні ви не зможете контролювати зовнішні події. Це вас лякає? Так, трохи, але втішно усвідомлювати, що ми здатні контролювати нашу думку про ці події. Нам вирішувати чи вони хороші, чи погані, чи справедливі, чи ні. Ви не контролюєте ситуацію, але владні над своїми судженнями про неї».
Насім Ніколас Талеб
Книга всесвітньо відомого філософа, математика, науковця, автора світового бестселера «Чорний лебідь». Основна перевага автора у формулюванні: «я сам їм те, що готую». Тобто всі поради та ризики на які Насім Ніколас Талеб радить йти, він пройшов особисто. «Якщо я не правий, то постраждаю першим».
Випадковість, невизначеність, хаос — варто цим користатися, а не ховатися. Антикрихкість не несе поняття міцності, адже удар по чомусь міцному залишить його в тому ж вигляді. Антикрихкому удар піде на користь, допоможе стати кращим. Автор відмічає основні правила, які допоможуть обернути непередбачуваність, невизначеність на джерело самовдосконалення.
Антикрихкість написано на трьох рівнях. Перший — літературно-філософський з певними прикладами. Другий — додаток з графіками. Третій рівень — це спеціальні статті та примітки.
«Кажуть, що найкращі коні програють, коли змагаються зі слабшими, і виграють, коли біжать проти сильних. Недокомпенсація, через відсутність стресу, зворотний гормезис, брак викликів послаблюють навіть кращих з найкращих».
Алекс Корб
Депресія — це не лише поганий настрій, а дещо глибший стан мозку людини. Звичайне хвилювання заважає жити, нічого не тішить, їжа не смакує, все здається складним — це ознаки депресії, які тягнуть на дно. Книга дає ясність в тому, чому наш мозок охоплює депресія та як з цим справлятися, змінивши спосіб життя.
Автор книги Алекс Корб нейронауковець, тому в книзі йдеться саме про те як можна вплинути на активність нейронних ланцюгів для подолання депресивних настроїв. Позбавлення сенсу в житті подеколи переживає кожен. Для більшості людей це відчуття швидкоплинне, але декого воно затягує. Перша частина книги саме про це.
У другій частині йдеться про зміни способу життя, які можуть розвернути в кращий бік перебіг депресії. Алекс Корб говорить про вісім суттєвих змін, які допомагають розв’язати проблему — це фізичні навантаження, прийняття рішень, сон, звички, біологічний зворотний зв’язок, вдячність, соціальна підтримка і допомога фахівців.
Маємо ще і таку підбірку книжкових новинок, радимо переглянути — ви знайдете цікавинку для себе.
Андерс Гансен
Стрес та роздратованість викликають безліч факторів. Одним з них є сучасні гаджети, доступ до безмежної кількості інформації. Інформаційне поле неосяжне і мозок людини просто не здатен впоратися з цим, не викликавши у людини тривожність. Залежність від соціальних мереж програмує мозок на постійне оновлення інформації, що призводить до перенавантаження.
Довготривалий період в стресовому режимі викликає дисфункцію мозку. Людина переходить в режим, коли починає скасовувати дії: «Спати? Потім посплю. Перетравлювати їжу? Потім. Розмножуватися? Все потім». Отже, нашому мозку варто пристосовуватися до сучасного життя. Інколи важливим для розвантаження є цифровий детокс. Книга дає можливість зрозуміти новий світ в період активного розвитку та надасть певні правила щодо безпечного користування інформаційними інструментами.
Ці 6 психологічних книг не лише допоможуть навчитися володіти емоціями, а й стануть хорошим подарунком до свят. За книгу, сповнену класних історій та порад, вам точно скажуть “дякую” і не віддарують такий подарунок 🙂
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: