Значне скорочення фінансування обмежує діяльність жіночих правозахисних організацій України у критичний час
ООН Жінки закликає до прямого, більш гнучкого та довгострокового фінансування жіночих правозахисних організацій
ООН Жінки закликає до прямого, більш гнучкого та довгострокового фінансування жіночих правозахисних організацій
Українські жіночі правозахисні організації та організації, очолювані жінками, зазнали серйозного впливу через призупинення фінансування з боку США. Про це свідчать результати швидкої оцінки, яку провели ООН Жінки, Апарат Урядової уповноваженої з гендерної політики України та Робоча група з питань гендерного реагування у гуманітарній діяльності (GiHA).
Майже половина з 99 опитаних організацій або отримали, або очікували фінансову підтримку від США у січні 2025 року. Серед них 72% повідомили про серйозні перебої у роботі, що загрожує функціонуванню гуманітарних ініціатив, реагуванню на надзвичайні ситуації та соціально-економічним проектам у сферах освіти, охорони здоров’я, економіки, інфраструктури по всій країні. П’ять жіночих правозахисних організацій заявили, що будуть змушені закритися вже протягом місяця. Загалом 35 організацій можуть припинити свою діяльність через 6 місяців, якщо не буде знайдено нових джерел фінансування.
Фінансування залишається одним з найбільших викликів для жіночих правозахисних організацій України. Починаючи з 2022 року, частка міжнародного фінансування, спрямованого на просування гендерної рівності в Україні, значно знизилася. Згідно з останніми даними Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD), лише 14% офіційної допомоги на підтримку України (ODA) у 2022-2023 роках включали цілі у сфері гендерної рівності, що значно нижче за світовий середній показник у 46%. Менше ніж 1% фінансування було спрямовано на проєкти, основною метою яких є підтримка гендерної рівності.
Після зменшення фінансування з боку США 66% організацій скорочують персонал,
причому половина очікує подальших звільнень у найближчі три місяці
Крім того, 63% жіночих правозахисних організацій мають заборгованість за оренду, комунальні послуги та заробітні плати, а 53% повідомляють про труднощі з виконанням контрактних зобов’язань.
«Довгострокові наслідки скорочення фінансування для програм гендерної рівності та різноманіття викликають серйозне занепокоєння — 93% організацій уже були змушені закрити щонайменше одну таку ініціативу. Найбільше постраждали
ініціативи із запобігання гендерно зумовленому насильству, які й раніше залишалися одними з найбільш недофінансованих у гуманітарному реагуванні», – зазначила Юлія Спориш, засновниця ГО “Дівчата”.
«Сполучені Штати були найбільшим донором міжнародної допомоги для України, тому очікувано, що жіночі правозахисні організації, які взяли участь у швидкій оцінці, глибоко занепокоєні тим, як ці скорочення вплинуть на їхню здатність підтримувати найбільш уразливі групи населення тоді, як ситуація з безпекою стає ще більш нестабільною. Це також завдає нищівного удару програмам, спрямованим на рівність, різноманітність та інклюзію, оскільки 93% організацій, що взяли участь у дослідженні, були змушені припинити хоча б одну таку ініціативу», — наголосила Сабін Фрейзер Гюнеш, Представниця ООН Жінки в Україні.
«Призупинення фінансової допомоги США має прямий вплив на програми підтримки жінок та дівчат. Це вже призвело до проблем із забезпеченням невідкладних проміжних репарацій жінкам і чоловікам, постраждалим від сексуального насильства, скоєного російськими військовими, і призупинило відкриття важливого проєкту для повернутих з російського полону. Це також негативно впливає на зусилля з будівництва підземних та безпечних шкіл, ремонту зруйнованої внаслідок російських атак цивільної інфраструктури, забезпечення доступу до лікарень, відновлення енергетики і багато іншого. Таким чином, це вплинуло на сотні тисяч сімей. В цій складній ситуації Україна значно покладається на підтримку дружніх країн і партнерів, які продовжують допомагати Україні і українському народу в захисті країни та Європи від російської агресії», – зазначила Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики.
Попри ці виклики, жіночі правозахисні організації продовжують демонструвати
стійкість, шукаючи нові моделі фінансування, зміцнюючи партнерства та адаптуючись до змін у підтримці донорів. Однак для того, щоб українські жінки лідерки могли повною мірою й надалі очолювати гуманітарне реагування та заходи з гендерно відповідального відновлення, які підтримує уряд України та міжнародні партнери відповідно до глобальних зобов’язань порядку денного «Жінки, мир, безпека» (WPS), необхідне більше та якісніше фінансування жіночих правозахисних
організацій.