У Києві відбувся важливий захід, організований Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні, – воркшоп: «Модний простір для всіх: Дизайн адаптивного одягу». Ініціатива, підтримана урядами Республіки Корея та Німеччини, об’єднала дизайнерів, бренди та молодих фахівців, зацікавлених в інклюзивному та адаптивному дизайні одягу. Участь у заході взяли й громадські діячі, активісти за права людей з інвалідністю та, власне, люди з інвалідністю. Які, всупереч стереотипам, ведуть активний спосіб життя і полюбляють вдягатися модно й красиво.

Нові виклики й потреби

Через війну в Україні кількість людей, які мають інвалідність і щодня стикаються з проблемами, що і як вдягти, значно збільшилися. Для таких людей пошук зручного та стильного одягу стає справжнім викликом. Тож нагальна потреба в адаптивному одязі, який поєднує функціональність і стиль, очевидна. Саме такий одяг інтегрує комфорт, практичність і естетику, додаючи його власнику впевненості.

У відвертій розмові «Яким має бути зручний одяг?», учасники, люди з інвалідністю, поділилися особистими історіями та досвідом використання адаптивного одягу. Цей формат дозволив виявити проблеми, з якими стикаються такі люди, а також надихнув прикладами сили й самовираження. Модераторкою розмови була громадська діячка Уляна Пчолкіна, яка також пересувається на колісному кріслі.

Адаптивний одяг

У рамках воркшопу було представлено низку сесій, присвячених інклюзивному дизайну в моді. Зокрема, дизайнерка одягу Лілія Дерман дала майстер-клас з дизайну адаптивного одягу, а Анна Павлусь, модельєрка й конструкторка, засновниця першого в Україні бренду адаптивного одягу для людей на кріслах колісних «WHEELNY», розповіла про власний досвід створення такого одягу. Також учасники мали змогу познайомитися зі зразками адаптивного одягу в рамках демонстраційного показу. Він мав на меті продемонструвати інновації в українській індустрії адаптивної моди та стимулювати дизайнерів і бренди до впровадження інклюзивних рішень, де адаптивність і стиль йдуть пліч-о-пліч.

Експертна думка

Присутні на заході організатори – Олена Іванова, проєктна менеджерка ПРООН, Тетяна Ломакіна, Радниця-Уповноважена Президента України з питань безбарʼєрності, Ірина Данилевська, співзасновниця й голова оргкомітету Ukrainian Fashion Week, Володимир Нечипорук, генеральний продюсер Ukrainian Fashion Week, теж підкреслили важливість впровадження інклюзії в модний одяг. «Мода ніколи не була осторонь соціальних проблем. Навпаки, fashion – це та трибуна, з якої потрібно говорити про важливі питання суспільства. Інклюзивність стає новою нормою, і ми як індустрія маємо відповідати на ці виклики», – підкреслила Ірина Данилевська.

Загалом же мета, якої треба досягти, є значно більшою – створення безбар’єрного середовища для всіх українців, де кожен, незалежно від своїх фізичних спроможностей, почуватиметься вільно й гідно.