У Музичному салоні Національної філармонії України 12 вересня відбулась довгоочікувана театральна подія: експерти Фестивалю-Премії «ГРА» оприлюднили шортліст з 14-ти вистав, які пройшли до фінального третього етапу. Саме ці вистави продовжать боротьбу за національний театральний «Оскар» за підсумками двох років – 2021 і 2022-го.

Попри тривоги, напругу, майже 1,5-річний військовий стан і комендантські години, українські театри виявили активність і запропонували на розгляд експертної ради премії 134 різножанрові сценічні проєкти (63 вистави за 2021 рік і 71 виставу за 2022 рік). Серед заявників – колективи з 20 міст України і 21 театр, який вперше бере участь у фестивалі. У другому етапі фестивалю експерти обрали 35 вистав, які потрапили до лонгліста й продовжили ГРАти.

Богдан Струтинський, директор Фестивалю-Премії «ГРА»: «Зрозуміло, не так ми собі уявляли ювілейну, п’яту «ГРУ». Вона мала відбутися торік, у 2022 році. Але сьогодні у нас йде повномасштабна війна і цьогорічний фестиваль ми оголошували саме в таких умовах. Саме тому у нас з’явилася нова сьома номінація, яка має назву «За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни». Хочу подякувати усім експертам за їхню працю: кожен з них переглянув більше 20 вистав лонгліста, а загалом експертною радою було здійснено 259 переглядів. Надзвичайно вдячний усім українським театрам, які, попри постійні перепони в роботі, знайшли час, щоб подати свої заявки і показати експертам свої роботи наживо. Дякую усім хто ГРАє, хто вірить і підтримує «ГРУ». Фестиваль має жити і хочеться, щоб оцей дух піднесеності, з яким «ГРА» задумувалася на самому початку, зберігався».

Ольга Стельмашевська, голова експертної ради: «Цього року ми змінили принцип голосування – він більше не рейтинговий, а бальний, що дозволив відібрати найбільш конкурентні вистави для міжнародного журі. Протягом квітня-липня ми подолали тисячі кілометрів із заходу на схід, з півдня на північ містами та містечками України, переглянувши десятки годин вистав з лонгліста наживо. Сьогодні у війні український театр стає ще більш різноманітним, вельми конкурентним, більш відкритим і відвертим. З вірою у майбутнє, з відкриттями і розчаруваннями, проривами й знахідками. Він опановує нові стилістики, удосконалюється технічно і художньо, вчиться ставити непрості запитання і шукати небанальні відповіді разом із глядачем».

Експертна рада премії, присутня на оголошенні у повному складі, представила гостям та театральній спільноті професійну, виважену та розгорнуту аналітичну довідку щодо кожної номінації. У підсумку, до шортліста потрапили 14 вистав з 6 міст України – Києва, Харкова, Львова, Івано-Франківська, Одеси та Рівного.

Визначить і оголосить переможців V Фестивалю-Премії «ГРА» у грудні міжнародне журі. В якому форматі відбудеться фінальний етап, онлайн чи офлайн, залежить від багатьох обставин. Проте оргкомітет вже продумує формат фестивалю, до якого зможуть долучитися не тільки глядачі України, а й усього світу.