Українських феміністок переслідували, їх відправляли в заслання, а їхні імена викреслювали з історії. Вони боролися з імперіями та за права українських жінок. Радянська пропаганда приховувала їхні досягнення, створюючи фейкову реальність про досягнуту «рівність». Сьогодні не всі їхні імена можна знайти у підручниках, облич цих жінок немає на українських банкнотах, а вулиці не названі на їхню честь, але їхні ідеї сформували нашу національну ідентичність. 

Мета подкасту “Матері-засновниці” – продемонструвати, що у нас є своя потужна феміністична традиція, про яку українці досі не знали. «В Україні не було створено загальновизнаного списку тих, хто сформував ідею українського фемінізму. Наш подкаст — спроба зробити це. До переліку «засновниць» ми внесли як вже відомі імена, так і тих, про які мало знає широкий загал. Не виключено, що надалі він може поповнюватися і забуті імена нарешті займатимуть своє заслужене місце в національній історії», — розповідає лідерка Громадського альянсу «Політична дія жінок» та ведуча подкасту “Матері-засновниці” Ірина Тишко.

Подкаст складається із 9 випусків-розмов, які присвячені Олені Пчілці, Мілені Рудницькій, Ользі Кобилянській, Олені Киселевській, Олені Залізняк-Охримович, Олені Степанів, Софії Русовій та Уляні Кравченко. 

Кожен випуск триває 1-1,5 години і має свою героїню. Авторки подкасту зосередилися на тому, щоб про кожну з матерів-засновниць зрозуміти три основні аспекти: як відбувалося становлення цієї жінки, якими були здобутки героїні, якою вона була людиною. «Подкаст вийшов емоційним, щирим та цікавим. Він ідеально підійде, наприклад, для тривалих прогулянок або ж ранкової дороги на роботу”, — ділиться Дарина Заржицька, директорка Sebto Media, яке продюсувало подкаст “Матері-засновниці”. 

Окрім ведучої Ірини Тишко, у кожному з епізодів можна почути також дослідницю жіночої історії Аллу Швець. Третя співрозмовниця — щоразу інша, ними стали представниці різних громадських організацій.

Spotify: https://podcasters.spotify.com/pod/show/materi 
Apple Podcasts: https://t.ly/ujlXH 
YouTube: https://t.ly/U6Bxi 

Проєкт реалізовано за сприяння Українського Жіночого Фонду.