МАМИ ГЕРОЇВ
ЛАРИСА
КУЧЕРЕНКО
вона пережила Оленівку і зараз чекає з полону сина та чоловіка
розмовляла
Ірина Рожок-Капранова
Мама Лариса — яскрава жінка у синій вишиванці. Вишиванку пані Лариса придбала у майстра із Закарпаття. Вона пишається своїми українськими коренями, а ще пишається своїм сином — воїном, який разом із побратимами став на захист рідного міста Маріуполя. На вустах Лариси Анатоліївни майже завжди сяє посмішка. Лише у глибині очей якийсь невимовний смуток. На людях Лариса ніколи не показує свій біль. Уже третій рік її єдиний син і чоловік знаходяться у російському полоні.
…Пані Лариса Кучеренко часто згадує Маріуполь, в якому вона народилась і виросла. Ці спогади тісно переплетені з дитинством сина. В цьому місті на березі моря він народився, пізніше тут народились його діти — Тимур, Таїсія, Тихон. У Маріуполі народилась матуся пані Лариси – Людмила Омелянівна. Вона теж важко переживає втрату дому – адже, як усі в цій родині, дуже любить рідне місто. Людмила Омелянівна бачила його різним — і повоєнним, і радянським, і квітучим під час незалежності України. Це місто стало рідним для чотирьох поколінь їх сім’ї…
Родина жила у квартирі дідуся майже на самому березі Азовського моря. Поки тут не збудували будинок, з вікон можна було милуватися морем. Від дому до нього пішки – не більше десяти хвилин…
У січні 2023 року про цей мікрорайон радник мера Маріуполя Петро Андрющенко напише, що Лівобережжя Маріуполя більше не існує фізично. В цей час Лариса Анатоліївна вже знаходитиметься в Києві після тортур, які вона пережила у російському полоні. У катівнях українка провела понад пів року і повернулася з полону 17 жовтня 2022 року.
Війна застала Ларису Кучеренко у військовій частині 3057. Тут працювала вона – завідувала речовим складом, працював її чоловік Михайло – слюсарем і служив син Сергій. «Одного разу він зателефонував з «Азовсталі». Тоді ще був зв’язок. Я сказала, що поїду до нього. Син категорично заборонив: «Ні! Ти потрібна моїй бабусі, моїм дітям».
У Сергія троє дітей – старшому тоді було 10 років, молодшому сповнився рік, а Таї шість. Невістка встигла виїхати з дітьми з міста у перші дні. Нині вони всі разом чекають на своїх чоловіків на Київщині у «Містечку Хансена» для внутрішньо переміщених осіб. Тепер це їхній новий дім.
Лариса Анатоліївна згадує, як на початку повномасштабної війни сусіди у Маріуполі запитували її, чи не боїться вона залишатися в місті, адже і вона, і син – військовослужбовці. «Я відповідала, що не боюсь!» — пригадує жінка. Вони жили на Лівому березі. Цей район першим окупували загарбники.
«Коли я говорила з сином, він мені впевнено сказав: «Мам, це моя професія. Я прийшов на службу з власної волі. Тому повинен бути тут».
25 березня 2022 року до квартири сім’ї Кучеренків вдерлись ДНРівці. До того часу майже всі мешканці їхнього будинку встигли евакуюватися. Будинок не раз горів, у під’їзді вигоріли верхні поверхи. ДНРівці вільно ходили у дворі. Того дня вони зайшли і сказали подружжю виходити.
Далі були допити, тортури. Спочатку чоловіка з жінкою повезли у Новоазовськ, далі – у Старобешеве, потім у Донецьке СІЗО, а звідти – в Оленівку. Ларису з чоловіком розмістили в різні камери. В Оленівці Ларисі Анатоліївні принесли підозру у тероризмі.
У документах йшлося, що Лариса Кучеренко «входила до складу терористичної організації «в.ч. 3057». Жінка навідріз відмовилась підписувати ці папери. Бранців, які отримали таку підозру, відправляли у камери, де утримання було суворішим. Пізніше пані Лариса дізналась, що її чоловіка перевели у барак. 5 травня подружжя знову етапували до Донецького СІЗО: чоловіка вранці, дружину – після обіду. На тому зв’язок з чоловіком вона втратила. Про сина не було жодної інформації.
Про перебування у Донецькому СІЗО жінці боляче згадувати. З українськими полоненими там поводились дуже жорстоко. Догола роздягали для фото, одягали мішок, коли вели до камери, кричали, погрожували розстрілом…
Жили жінки у напівпідвальному приміщенні, стіни якого були повністю вкриті пліснявою. Спали на брудних матрацах без подушок. Туалет знаходився в камері. Полоненим могли тижнями не давати воду. Вони були змушені зливати рідину з їжі, щоб групами по п’ять-шість чоловік сходити до туалету, а після змити цією рідиною. Бувало, що їм приносили пити зелену воду, яка смерділа болотом.
Місце перебування чоловіка і сина пані Ларисі вдалось з’ясувати не одразу. Нині ж вона знає: спочатку її чоловіки утримувалися в Горлівці, потім їх перевели. «А сьогодні я отримала звісточку від сина. Хлопці, які з ним були поруч, кажуть, що він дуже позитивний, ніколи не впадає у відчай і всіх відволікає», — у голосі незламної мами чути гордість за сина. Вона нікому не показує свій біль, бо вона — сильна Жінка, справжня Маріуполька, Українка, Мама, Дружина, Воїн.
Матеріал створений за участю CFI, Agence française de développement médias, як частина Hub Bucharest Project за підтримки Міністерства закордонних справ Франції.