Громадська спілка «Освіторія» оголосила про старт п’ятого, ювілейного сезону найпрестижнішої національної премії для вчителів-новаторів Global Teacher Prize Ukraine. Переможець отримає 250 тисяч гривень, поїздку на Global Education and Skills Forum, а також професійний розвиток та підтримку реалізації власних освітніх проєктів від «Освіторії».

Премія — частина світового руху Global Teacher Prize, яку започаткував арабський мільярдер та філантроп Санні Варкі, щоб підкреслити важливість і визнання вчителів на найвищому рівні. Це одна з найбільших премій у світі за професійні досягнення, а у сфері освіти — перша і єдина премія такого масштабу.

«Нобелівка для вчителів»

У 2017 році громадська спілка «Освіторія» заснувала національну Премію в Україні, щоб відзначити внесок українських педагогів. Уже в перший рік Global Teacher Prize Ukraine було визнано найпрестижнішою серед 45 інших національних премій, а статус вчителя підвищився в очах кожного шостого українця. Пауль Пшенічка, переможець 2017 року став першим учителем, який виступив із промовою у Верховній Раді та увійшов до ТОП-100 найвпливовіших українців. Відтоді щороку національні видання почали включати педагогів до таких рейтингів.

За 4 роки у Премії взяло участь більш ніж 8500 учасників з усієї України. Цього року про старт нового сезону Global Teacher Prize Ukraine оголосили українські полярники Національної антарктичної станції “Академік Вернадський”, подякувавши вчителям та закликавши українців відзначити їх роль.

Зліва направо: кураторка премії Global Teacher Prize Ukraine та проєкту «Право на освіту» Наталія Мосейчук, міністр освіти і науки Сергій Шкарлет, засновниця громадської спілки «Освіторія» Зоя Литвин
Усе починається з учителя

Як зазначила Зоя Литвин, засновниця громадської спілки «Освіторія» та національної премії Global Teacher Prize Ukraine: «Цього року Україна святкує 30 років Незалежності та відзначатиме свої здобутки. Ми хочемо, щоб країна не забувала: за кожним великим досягненням стоїть вчитель. За станцією “Академік Вернадський” в Антарктиді, за перемогами на Євробаченні та на Олімпіадах, за українцями в NASA та українськими компаніями у Кремнієвій долині. Відзначимо тих, хто надихнув, навчив, виховав наших науковців, спортсменів, артистів, бізнесменів та громадських діячів. Закликаю кожного українця згадати про тих, хто стояв на початку його чи її успіху».

Внесок українських вчителів у здобутки української освіти відзначив і міністр освіти і науки Сергій Шкарлет: «Усе починається з учителя. Завдяки його праці, знанням, доброті та любові зростають нові й нові покоління юних українців. Вчителі будують Нову українську школу, вкладаючи в учнів частинку своєї душі».

Про українських учасників Премії знають і у світі

Минулого року одразу двоє українців Олександр Жук та Наталя Гладких увійшли до 50 найкращих учителів планети, а мелітопольська школа, де працює переможниця 2019 року Наталя Кідалова, потрапила до ТОП-100 шкіл світу.

Переможець світової премії Global Teacher Prize 2020 Ранджит Дісалі, який розділив винагороду в 1 мільйон доларів США із рештою фіналістів, також привітав українських вчителів та закликав їх подаватись на Премію і розказати про себе світові, наголосивши: «Ключ до усього — повага до ідей та статусу вчителювання».

Подати заявку на участь може кожен учитель до 1 серпня на сайті Премії globalteacherprize.org.ua. Номінувати улюблених педагогів можуть також учні, батьки, колеги та рідні. Переможця оголосять 2 жовтня 2021 року у Міжнародний день учителя.