В Україні аюрведа ще тільки здобуває прихильність, але у світі давно вважається «золотим стандартом» оздоровлення. Її суть закладена у назві: два корені найдавнішої на землі мови – санскриту – «аюх» (довге життя) і «веда» (знання). Це, фактично, філософія здорового способу життя, зібрана з досвіду лікарських практик упродовж п’яти тисячоліть. Основний принцип аюрведи – лікувати не хворобу, а людину, усувати передумови дисбалансу в організмі, а не його наслідки – хвороби.

Я особисто переконалася в її дієвості багато років тому під час відрядження на Шрі-Ланку. Там з цікавості пішла на масляний масаж у, як мені здалося, масажний центр, а виявилося, що аюрведичний. Перед сеансом мене зустрів сивий старець – з’ясувалося, що це лікар з аюрведи і йому ледь не сто років. Він лише за моєю зовнішністю, звичками, харчовими пристрастями і навіть за запахом поту (а Шрі-Ланка це тропіки, там мимоволі потієш) без жодних моїх скарг на здоров’я визначив мої внутрішні збої – з точністю, яку вже потім в Україні визначили лише на УЗД. Ба більше, цілитель видав мені пару мішечків з трав’яними сумішами, інструкцією їх прийому, порадами з харчування, переліком «заборон», і мені дійсно значно покращало.

Аюрведа вважає, що людський організм наділений великими можливостями для самовідновлення, достатньо скоригувати спосіб життя і збалансувати природні енергії – Доші. У перекладі з санскриту Доші – це «те, що виходить з рівноваги». А в українців зараз суцільний вихід з рівноваги – не лише внутрішньої енергії, а життя в цілому. Я – не виключення.

Тому відправилася у Shambala Wellness Club, єдиний в Україні аюрведичний комплекс, щоб мені знову покращало лише від масажів, трав, харчування, приємних практик і не довелося бігати по УЗД через запущений дисбаланс

Вітальний лист та сувенірний пакуночок аюрведичного чаю для гостей Shambala Wellness Club

НА ЧАСІ

Інтер’єр Shambala Wellness Club

Хтось зауважить: як можна розслаблятися, влаштовувати собі масажі, релакси, думати про якісь аюрведи, коли у країні війна? Мовляв, усі «забаганки» й відпочинки «не на часі». Це словосполучення дуже модне зараз і дуже помилкове: саме в період постійного стресу, обмежень, фізичного й емоційного напруження можливість відновити сили й здоров’я якраз на часі. Інакше людина, ще одне модне зараз слово, «не вивезе».

Особисто я понад рік живу без вихідних, безвиїзно у Києві. 26 днів в укритті і пів року в блекауті. Робота 24/7 – у редакції, в програмі психологічної допомоги дружинам загиблих захисників, у понад 10 проєктах про жінок у війні. Це виснажливо емоційно і непросто фізично. Таких жінок, кожна з яких на своїй ділянці працює на перемогу, зараз сотні тисяч. І якщо ми не хочемо одного дня впасти знесилено, а хочемо працювати безперебійно далі, то треба робити паузи – бажано, лежачи не на дивані (хоча й це потрібно), а на масажному столі чи у сауні. А ще краще – виділивши кілька днів на повноцінне оздоровлення саме за аюрведою.

Інтер’єр аюрведичного велнес-клубу

Аюрведичні практики (йога, медитація та масажі) зменшують стрес, умиротворяють, розслабляють, здорові звички харчування та лікувальні трави зміцнюють імунітет

Номер Shambala Wellness Club

Та й, будемо відверті, кілька днів на повному забезпеченні – коли про тебе дбають, годують, доглядають, коли навколо тиша, природа і жодної метушні – бажання кожної жінки. А коли ти, нічого не роблячи, при цьому ще й очищаєшся, омолоджуєшся, оздоровлюєшся, скидаєш все зайве і шкідливе – це взагалі мрія. І в Shambala Wellness Club її дійсно втілюють.

Це один з найбільших у Східній Європі проєктів, спрямованих на розвиток аюрведи і здорового способу життя. Разом з фахівцями з Індії, які мають багаторічний досвід в аюрведичній практиці, центру вдалось створити унікальну оздоровчу концепцію на основі стародавньої індійської медицини.


МІСЦЕ СИЛИ

Територія аюрведичного велнес-клубу

Так образно називають цілющі місця, і Shambala Wellness Club можна вважати таким уже за розташуванням і облаштуванням. Комплекс побудований за давньоіндійською системою Васту Шастра – відповідно до законів природи. Територія комплексу розташована просто на річці Десна у 30 км від Києва, навколо – тиша, чути лише спів птахів. Тут лише 40 номерів – для відчуття спокою й усамітнення, немає гучної музики, міського шуму і телебачення, а дітей можна брати лише віком від 10 років.

Цілюща у Shambala і вода: її можна пити просто з-під крана. Воду видобувають з власної артезіанської свердловини, глибиною 100 метрів. Вона проходить механічне, хімічне та іонізаційне очищення. А ще її структурують класичною музикою – це теж позитивно впливає на організм. Незвично для нас? Так.

Відпочинок у соляній кімнаті клубу

У цьому й полягає головний принцип клубу та аюрведи в цілому – підхід до підтримання та відновлення здоров’я має бути унікальним, адже кожен з нас унікальний. Цей принцип ще називають холізм

У теплу пору року заняття йоги проводяться на свіжому повітрі

Гості в умовах тиші, медитативної музики, індійських терапій та ароматичних ефірних олій зможуть максимально розслабитися і побути наодинці з собою, гармонізувати фізичне, душевне та ментальне здоров’я.

Відчуття безпеки в клубі забезпечують такі важливі сьогодні генератор, підвальне приміщення на випадок повітряної тривоги та Starlink. Але на інтернет і гаджети тут просто ніколи відволікатися, перевірено на собі: оздоровчі аюрведичні програми складені таким чином, що ти постійно зайнятий – як не абх’янгамом, то хамамом, як не детоксом, то йогою.


ПРОГРАМА ОЗДОРОВЛЕННЯ

Басейн клубу

В Shambala Wellness Club є кілька напрямів оздоровчих програм, але основний – саме «Аюрведа». Сюди входить низка детокс-програм різної тривалості. Вони спрямовані на фізичне й ментальне оздоровлення за допомогою цілющих трав і олій, масажів, корисного харчування, занять йогою, дихальними практиками та медитаціями. Це можуть бути програми:

  • панчакарма (традиційне індійське глибоке очищення організму);
  • відновлення опорно-рухового апарату;
  • нормалізація роботи шлунково-кишкового тракту;
  • комплексна підготовка до вагітності;
  • аюрведична корекція ваги (14 днів).

До речі, панчакарма (тобто детоксикація) – це база аюрведи, як і будь-якого принципу оздоровлення. Спершу треба організм очистити, щоб справді ефективно й повноцінно нормалізувати всі процеси та функції. Панчакарма оновлює та омолоджує організм на клітинному рівні, покращує все – від метаболізму до сну. В Shambala Wellness Club програма панчакарма зазвичай триває від 10 днів і більше.

Хамам у SPA-зоні комплексу

Розуміючи обмеження воєнного життя, фахівці клубу розробили пакети «Детокс» тривалістю 3, 4 і 7 днів

Заняття йоги у клубі проводять кваліфіковані тренери

У ці пакети входять оздоровчі детокс-терапії, заняття з йоги та дихальні практики, триразове вегетаріанське харчування, процедура очищення кишківника тощо.

Яка саме програма потрібна кожному конкретному гостю, визначає лікар клубу, який проводить обов’язкову первинну консультацію. Але кожна програма з категорії «Аюрведа» передбачає щоденні аюрведичні процедури, серед яких:

  • абх’янгам – м’який олійний аюрведичний масаж;
  • удвартанам – масаж із використанням порошків із трав та спецій;
  • широдхара – процедура, в процесі якої тепла олія тонкою цівкою ллється на лоб, розслабляючи та тонізуючи центральну нервову систему;
  • патра потлі – масаж мішечками з травами в олії;
  • сведана – пропарювання тіла у спеціальній бочці.

Ці процедури навіть називаються красиво і створюють не менш красиві, давно забуті відчуття – умиротворення, розслаблення, благості.


СЛУЖБА SPA-СІННЯ

Басейн у SPA-зоні клубу

Для тих, хто поки немає часу чи готовності пройти оздоровчу аюрведичну програму, але має бажання відновити сили, перемикнутися, вимкнутися хоч на день-два від турбот і метушні, є SPA. Я це називаю «службою спа-сіння», і ось чому. Басейн із протитечією та гідромасажем, хамам, фінська сауна, циркулярний душ, соляна кімната з іонізованим повітрям, які є у SPA-зоні комплексу, самі по собі діють на організм терапевтично.

На додачу фахівці комплексу створили 11 унікальних SPA-пакетів – це комплекс процедур, теж на основі аюрведи, який розслабляє або тонізує тіло, заспокоює розум, зволожує і насичує шкіру.

Вибрати якусь одну програму важко, скажу чесно – кожна має свої родзинки. Наприклад, програма «Антистрес» включає аутентичний індійський масаж всього тіла, стоп та голови, у «Традиції Сходу» входить кокосовий скраб та обгортання з німу. Я обирала довго, в результаті зупинилася на пакеті «Шовкова шкіра» і не пожалкувала.

Традиційна сауна

Дві години (стільки тривають процедури кожного пакету) насолоди: пропарювання, пілінг-масаж і обгортання

Один з одинадцяти видів масажу, який пропонують у SPA-програмах Shambala

Перші 10-15 хвилин – це пропарювання у дерев’яній фітобочці сведана або традиційній індійській лазні. Процедура дуже приємна та корисна. Все тіло огортає пар, який глибоко проникає в кожен м’яз і клітинку, очищаючи їх від токсинів. Сведана не перегріває тіло, не має високих температур і ідеально підходить для таких, як я – а я не люблю гарячі сауни.

Далі масажист робить пілінг-масаж – у пакеті «Шовкове тіло» він на основі лимона. Ароматний цитрусовий скраб оновлює епітелій і насичує корисними мікроелементами. Лимон ще й зменшує прояви целюліту.

Завершується це блаженство медовим обгортанням. Мед чудово зволожує шкіру, покращує кровообіг, живить шкіру. І це не красиві рекламні слова – процедура дійсно має такий ефект. А ще після неї хочеться спати – настільки вона розслабляє.
Тому оптимально їхати в “Шамбалу” хоча б на два дні – щоб спокійно подрімати, не жалкуючи на це годину-дві, не квапитися і наступного дня спробувати ще якийсь пакет.

Для цього є програми SPA day, Wellness day, Ayurvedic weekend та SPA weekend. Якщо все-таки можна виділити лише один день, то варто звернути увагу на пакет Welcome Pool & SPA – він дозволяє користуватися всією інфраструктурою комплексу.


ЦІЛЮЩИЙ РАЦІОН

Салат з аюрведичного авторського меню Shambala

На принципах аюрведи базується й кухня Shambala Wellness Club. Передусім це якісні і екологічно чисті продукти на сніданок, обід та вечерю. Адже наше здоров’я, за аюрведою, напряму залежить від нашого харчування.

Для тих, хто проходить комплексну програму, пропонується аюрведичне комплексне меню з незвичайною подачею страв. На одній тарілці, за правилами аюрведи, мають поєднуватися одразу шість смаків: солодкий, солоний, терпкий, гіркий, гострий і кислий. Це балансує ментальний і фізичний стани, всі процеси в організмі. Що цікаво, в аюрведі десерт подають першим – він потребує більше часу й енергії для перетравлення.

Для нас це звучить дивно, але коли спробуєш, то… дійсно дивуєшся: наскільки це смачно і по-гурманськи. Наприклад, на обід мене частували ягідним желе з гарбузовим кюлі (це якраз десерт), лассі манго з чилі (це кисломолочний напій) і чималими порціями п’яти страв на одній тарілці:

  • червона капуста, тушкована з яблуками й родзинками;
  • мариновані баклажани з морквою;
  • чатні зі сливи та банану;
  • зелена сочевиця в кокосових вершках;
  • картопляне пюре зі шпинатом.

Меню вечері було не менш вишуканим: суп-пюре з фенхелю, овочі карі в кокосових вершках з кіноа та крекери з насінням та спеціями.

Основна страва за принципами аюрведи

Шеф-кухар Shambala розробляє меню таким чином, щоб щодня гості куштували різноманітні страви й поєднання, але за згаданим аюрведичним принципом «шість смаків на одній тарілці»

Аюрведичне меню «працює» на очищення і оздоровлення організму і тому не передбачає м’яса. Однак м’ясоїди не відчують голоду – страви, хоч і овочеві, ситні й поживні. Але якщо комусь несила без м’яса, в «Шамбалі» є авторське меню À la carte: тут свіжі салати, корисні закуски, навіть хачапурі й піца – є і з куркою. Це меню популярне якраз серед тих, хто приїздить у клуб просто для SPA чи для релакс-вікенду і поки не готовий коригувати харчування. Саме «поки». Бо коли бачиш аюрведичні суміші спецій, які стоять на кожному столику, то мимоволі хочеш їх спробувати.

Ці спеції зміксовані спеціально для балансування кожної з трьох Дош і не лише чудово доповнюють смак страв, а й мають цілющий ефект. Баночки зі спеціями можна придбати собі. Дуже висока ймовірність, що розсмакувавши їх удома і відчувши їх дію, ви повернетеся в «Шамбалу» вже на повноцінну аюрведичну програму. Як я 🙂

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: