Варвара Крилова та Олександр Довженко у Берліні. Фото з відкритих джерел

Кохав балерину, одружився з вчителькою, а в кінці життя – з актрисою: неймовірні історії кохання українського режисера Олександра Довженка сповнені таємниць. Наприклад, його перша дружина Варвара Крилова: вони познайомилися, коли їй було… 14, а Довженкові 20. Обидвоє вчителювали у Житомирі. Олександр викладав фізику, гімнастику, географію, вона – природознавство і французьку мову. Вже за три роки – у 1917-му вони таємно обвінчалися. А офіційно побралися у Берліні, де Довженко у 1922-1923 роках перебував з дипломатичною місією, працював секретарем консульського відділу.

Варвара Крилова добре володіла німецькою та французькою мовами і також працювала в українському представництві у Берліні. Вона мріяла стати артисткою. Режисер Лесь Курбас пророчив їй велике сценічне майбутнє, однак на заваді стала хвороба. За доволі дивних обставин жінка отримала травму суглоба. Діагноз – туберкульоз кісток. Їй довелося користатися милицями. За традиційною версією, Варвара Довженко не хотіла бути тягарем для митця і сама відпустила своє кохання.

Але вона не відпустила його зі свого серця і кохала Довженка усе своє життя

Варвара Крилова. Фото з відкритих джерел

Уже після розриву стосунків у 1933-му Варвара народила хлопчика, якому дала ім’я Вадим Чазов. Дослідники схиляються до думки, що він – син Олександра Довженка. Чи так було насправді? Схоже, це назавжди залишиться таємницею…

Крилова і Довженко розірвали стосунки у кінці 20-тих років, однак офіційно розлучилися тільки у 1955-му – понад 20 років вони не оформляли розлучення. Чому так? Продовження дивіться на YouTube каналі “Поетика зі Світланою Пензовою” у випуску “Романи Довженка: таємниці історій кохання і зради”.

У випуску ви також дізнаєтеся про любов, яка зародилася на знімальному майданчику Одеської кіностудії, і про жінок, яких кохав режисер: балерину Іду Пензо, акторок Олену Чернову і Юлію Солнцеву

На YouTube каналі “Поетика зі Світланою Пензовою” зібрано чимало цікавих історій – підписуйтеся і дивіться! Одну з таких історій про Берту Рапопорт: одеситку, яка стала першою у світі жінкою-капітаном корабля.