Українки опановують муніципальний транспорт, але отримують менше за чоловіків
Також жінки рідше отримують премії та мають обмежений доступ до керівних посад
Також жінки рідше отримують премії та мають обмежений доступ до керівних посад
В Україні рівень доходів жінок у сфері муніципального транспорту на 25–30% нижчий, ніж у чоловіків. Про це свідчить дослідження у межах проєкту «Розширення професійного потенціалу жінок у сфері пасажирських перевезень», який реалізується громадською організацією «Фундація інституційного розвитку» за ініціативи Міністерства розвитку громад та територій України, у партнерстві зі структурою ООН Жінки в Україні та за фінансової підтримки Швеції.
Гендерна рівність у сфері муніципального транспорту є ключовим елементом забезпечення соціальної справедливості та сталого розвитку галузі, зазначають ініціатори дослідження. Традиційно муніципальний транспорт вважався «чоловічою» сферою, проте соціальні зміни, виклики, спричинені збройною агресією росії проти України, та дефіцит кадрів вимагають перегляду усталених підходів.
Згідно з результатами дослідження, 70% опитаних жінок відзначили, що їхня професійна діяльність сприймається суспільством як «нетипова». Це обмежує можливості кар’єрного зростання жінок. Окрім того, жінки рідше отримують премії та мають обмежений доступ до керівних посад. Відсутній рівний соціальний пакет (оплачувані лікарняні, відпустки для догляду за дитиною).
Інфраструктура транспортних компаній залишається недостатньо адаптованою: відсутність жіночих вбиралень, зон відпочинку тощо
Учасниці опитування у межах дослідження також відзначили відсутність механізмів захисту від дискримінації та домагань.
Дослідження також виявило брак публічної підтримки жінок у професіях зі сфери транспорту, відсутність навчальних програм та можливостей перекваліфікації для жінок. Система рекрутингу залишається орієнтованою на чоловіків.
Ініціатори дослідження зазначили, що рівень зайнятості жінок у сфері муніципального транспорту зростає, що пов’язано, зокрема, із мобілізацією чоловіків, міграційними процесами та необхідністю закриття вакансій. Проте, незважаючи на збільшення частки жінок у цій сфері, залишаються невирішеними питання дотримання належних умов праці, інфраструктурних змін, впровадження механізмів захисту від дискримінації та підтримки сімейних обов’язків працівників/-ць. Для подолання виявлених проблем і створення рівних можливостей «Фундація інституційного розвитку», Міністерство розвитку громад та територій України та ООН Жінки в Україні розробили ряд рекомендацій і сподіваються на якнайшвидше втілення в життя.
Якщо ви хочете поділитися своєю історією, порадами чи успіхами, пишіть на редакційну адресу ukrainkycomua@ukr.net. Також читайте нас в інстаграмі і телеграмі.