Форум «Всі діти – наші» – спільна відповідальність за майбутнє країни»
У Києві 26-27 вересня пройшов форум від МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка»
У Києві 26-27 вересня пройшов форум від МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка»
Форум став четвертим заходом, що мав на меті привернути увагу до питань якісних та доступних соціальних послуг для сімей та дітей. Його організаторами стали МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна спільно з Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав дитини.
У форумі взяла участь представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав дитини Ірина Суслова. Вона наголосила, що подібні заходи є надзвичайно важливими для привернення уваги до питань захисту прав дітей і обміну досвідом між різними учасниками системи захисту прав дитини: «Такі заходи створюють платформу для діалогу, який допомагає знаходити інноваційні підходи до вирішення поточних викликів. Важливо, що під час таких обговорень розробляються конкретні кроки для вдосконалення системи догляду за дітьми, а також зміцнюються партнерські відносини між державою, громадськими організаціями, міжнародними інституціями та громадами. Ефективність заходів визначається реальними змінами, які впроваджуються після форумів і дискусій, тому спільні зусилля сприяють позитивним результатам».
На першій з них обговорювалися питання поточного стану впровадження реформи системи догляду та підтримки дітей. Представник Міністерства соціальної політики Ігор Піцик зауважив, що суть реформи системи догляду та підтримки дітей полягає в тому, що держава передає функції надання послуг, а громада їх приймає та забезпечує їхню реалізацію.
«Найголовніше – запобігати тому, щоб діти не потрапляли у складні життєві обставини, надавати дуже хорошу підтримку, розуміння, пораду, комунікацію, контакти», – наголосила заступниця голови Державної служби України у справах дітей Наталія Лакатош.
Заступник директора Департаменту державного контролю за дотриманням прав дітей Національної соціальної сервісної служби Володимир Вовк нагадав про періоди впровадження системи догляду та підтримки дітей та наголосив на новій моделі, яку мають ще створити: «Для громади має бути створена інша модель соціального впливу та захисту прав дітей. Її потрібно ще напрацьовувати».
На другій панельній дискусії присутні обговорили скоординовану міжвідомчу взаємодію для розвитку соціальних послуг, раннього виявлення вразливих сімей та якісної співпраці всіх галузевих стейкхолдерів для вчасної підтримки тих, хто цього потребує. Національний директор МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна Сергій Лукашов наголосив на ролі громадських організацій у взаємодії задля підтримки дітей:
«Роль громадської організації – це бути посередником і транслювати досвід й моделі між різними країнами та форматами надання допомоги. Те, що роблять громадські організації – це пілотування, апробація і пропонування цих моделей державним партнерам».
Громадська організація «Асоціація ветеранів «Плече побратима» у співпраці з Боярською міською радою організували на форумі благодійний ярмарок, метою якого був збір коштів на створення ветеранського простору у Боярці.
«Цей хаб буде не лише для ветеранів та їхніх сімей. Зараз приміщення для майбутнього простору ремонтують і за кілька місяців ми чекаємо там усіх жителів громади», – наголосив засновник ГО «Асоціація ветеранів «Плече побратима» Андрій Ратушний, який і опікується створенням ветеранського хабу. Усі присутні змогли придбати на ярмарку речі, створені руками місцевих майстрів, й таким чином допомогти збору.
Також 9 пілотних громад (Бородянка, Ірпінь, Боярка, Фастів, Сквира, Коломия, Івано-Франківськ, Городенка та Калуш) проєкту «Право на сімʼю» із Київської та Івано-Франківської областей презентували на форумі місцеві системи надання соціальних послуг. У ході форуму також підписали меморандуми про співпрацю з двома громадами, які тільки долучились до проєкту – Калуською і Сквирською. Вже у 2025 році вони розпочнуть співпрацю із МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна у рамках проєкту «Право на сімʼю».
Говорили на форумі й про українських лідерів минулого й теперішнього. Представники проактивної молоді розповіли про свій шлях становлення, поділилися думками про майбутнє України й наголосили на важливості бути візіонером і державотворцем вже сьогодні.
Зокрема, «Вікно у майбутнє: твій голос для України», де присутні наодинці, але перед камерою, змогли поміркувати про майбутнє України. Крім того, охочі могли написати свої побажання на частинах карти України у рамках інсталяції «Творимо Україну разом». Також на заході було присутнє дзеркало, подивившись у нього можна побачити «Відображення майбутнього», тобто себе.
Другий день форуму був не менш важливим. Присутні говорили про роль освіти як національної ідеї та провідної лінії розвитку потенціалу держави, про важливість підтримки випускників сімейних форм виховання.
Про проєкт «Самозайнятість» від МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна розповіла керівниця проєкту Лілія Шеіна. Цей проєкт – ефективний інструмент допомоги родинам із дітьми, де батьки хочуть відкрити чи відновити власну справу і стабільно забезпечувати себе та своїх дітей.
Проєкт «Право на сімʼю» одночасно реалізується у 5 країнах, зокрема й в Албанії. Саме тому на форумі був присутній уповноважений представник Консульства Республіки Албанія в Україні В’ячеслав Коростильов. Він наголосив на важливості співпраці та обміну досвідом між країнами.
А також місцевому молодіжному просторі «МолодьSpace» та містечку Хансена, де проживають внутрішньопереміщені особи.
Нагадаємо, що МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» – це благодійна недержавна організація, яку започаткували 75 роки тому. Фонд працює у 137 країнах та територіях світу. Протягом 2022-2023 років 417 374 дітей та дорослих отримали різносторонню допомогу організації, зокрема і в соціальних питаннях.