Жанна Кальман – найвідоміша в наш час жінка-довгожителька – насправді прожила 44 724 дні – це майже на півроку більше, ніж округлені 122 роки. Її рекорд тривалості життя ніхто досі не побив – вона очолює список найстарших жінок світу, найстаріших повністю верифікованих людей в історії людства і людиною з найдовшою документально підтвердженою тривалістю життя на нашій планеті.  

Звідки взялася ця жінка-довгожителька

Жанна Кальман народилася в 1875 році в містечку Арлі у родині місцевих дрібних буржуа: батько займався суднобудівництвом, а мама управляла сімейною крамничкою. До речі, батьки теж дожили майже до 100 років, а от старші брати і сестри Жанни Кальман померли задовго до її народження, у дитячому віці. Таке враження, що Бог компенсував ці втрати, подовживши життя єдиної вцілілої доньки Жанни.

А воно, без перебільшення, було насиченим. У 13 Жанна познайомилася з Ван Гогом, який приходив на закупи в крамничку батьків. У 21 вийшла заміж за троюрідного брата і майже все життя прожила у статусі емансипе. Чоловік добре заробляв на різному крамі, Жанна займалася спершу собою, а потім донькою й сином, яких обожнювала і брала з собою на всі свої «витівки».

Мадам Кальман освоювала всі прогресивні для жінок того часу заняття: теніс, фехтування, велосипед, ролики, плавання

Пережити всіх

Коли діти виросли, почалися гіркі втрати – одна за одною, наче прокляття. Спершу помер чоловік. Потім у 35-рчному віці від пневмонії померла донька, за нею син у приблизно такому ж віці, отруївшись… вишнями. Жанна Кальман залишилася з підростаючим онуком і зятем. Але й онук ледь досягши 30-ти років загинув в автокатастрофі, через півроку спочив і зять. Вона стала зовсім самотньою – без прямих кровних родичів взагалі і, відповідно, без спадкоємців. 

Певний час мадам Кальман давала собі раду, але з кожним роком старенькій було дедалі важче. І в 90 років вона уклала угоду, яка увійшла в історію та юридичні підручники як «угода Рафре». Рафре – це прізвище адвоката, який запропонував мадам Кальман пожиттєве утримання і виплати в обмін на її квартиру. Рафре тоді виповнилося 47 і він розраховув «закрити договір» через 10 років.

Жанна пережила адвоката: прожила з моменту укладення угоди ще 32 роки, а Рафре помер через 30. Два роки довгожительку утримувала його дружина, і квартира пані Кальман обійшлася їм в чотири рази дорожче, ніж мала б коштувати. Що цікаво, це не замутило ані Рафре, ані його дружину – вони щиро приятелювали зі старенькою. З Жанною Кальман не могло бути інакше…

Ця жінка попри всі втрати зберігала чудове почуття гумору і життєлюбство

Хронологія життя Жанни Кальман
У 100 років життя лише починається

Переступивши столітній ювілей, Жанна Кальман стала об’єктом загальної уваги не лише містян її рідного Арлі, а й усієї Франції та світу. В будинок для літніх людей, куди вона переїхала жити, постійно навідувалися дослідники, антропологи, демографи, журналісти, аби вивчити її секрети довгожительства. Вона лише жартувала: «Я чекала 110 років, щоб стати знаменитою». І таки стала.

Жанна Кальман у 111  років стала «героїнею» наукової дисертації відомого французького вченого Жоржа Гарояна. У 115 років ця жінка-довгожителька знялася в епізодичній ролі фільму про Ван Гога «Вінсент і я» і увійшла в історію як «найстарша» акторка в світі. У 121 надиктувала реп для чотирьох композицій музичного диску Maîtresse du temps і до останнього дня зберігала ясний розум.  

Найстарша жінка світу померла природно – просто «відключилася» під час прогулянки, щоправда вже у візку – ходити старенькій Жанні було важко. Попри, скажімо так, очікуваність цієї події, смерть мадам Кальман все одно була несподіванкою: місто Арлі і вся Франція ставилися до бабусі як до раритету.

Навіть президент Жак Ширак висловив жаль, дізнавшись про смерть Жанни Кальман – «бабусі усіх французів»  

Жанна Кальман палила до 117 років
Далеко не зразкова бабуся

Жанна Кальман у молодості любила життя і займалася усім, що приносило їй задоволення – такою залишалася до кінця своїх днів. Вона палила до 117 років – по 2 цигарки в день. І кинула лише тому, що перестала бачити і не могла сама припалити, а просити когось їй було незручно.

Ще мадам обожнювала шоколад, з’їдала до 1 кілограму в тиждень і запевняла, що це і є «секрет довгожителів». А її особистий лікар Жан-Марі Робін, який стежив за нею кілька десятиріч, стверджував, що якихось особливих здорових звичок у мадам Кальман не було – вона просто насолоджувалася життям. Втім, він виділив кілька спільних з іншими жінками-довгожительками рис:

  • здорова спадковість. Батьки і бабусі Жанни прожили теж дуже довго і до глибокої старості були відносно здоровими і активними;
  • фізична активність. Кальман завжди чимось займалася і до 100 років пересувалася лише на велосипеді або ходила пішки. Вона не любила вештатися по гостях і замість цього кликала всіх гуляти на природі;
  • оптимальна і незмінна вага. Жоден довгожитель не страждав ожирінням. Пані Жанна теж не набирала помітно зайвих кілограмів і завжди була підтягнутою.  

А ще мадам Кальман була дотепною, жвавою і ніколи не втрачала оптимізм

Головний секрет жінки-довгожительки

Щороку починаючи зі 110-го дня народження іменини Жанни Кальман перетворювалися на свято усього міста Арлі. Привітати стареньку приходили всі бажаючі. Вона нікому не відмовляла в увазі і розсипала перли у відповідь на вітання та питання.

Жанни Кальман вже давно нема в живих, а її фрази досі цитують і згадують з посмішкою. Наприклад, під час інтерв’ю вона сплутала дати, і це підмітив журналіст. «Коли вам буде 117 років, побачимо, чи будете ви все пам’ятати, юначе», – відказала пані Жанна. І розвеселила своїх гостей на черговому ювілеї, коли один із них на прощання сказав: «До наступного року. Можливо…» Мадам Кальман засміялася: «Чому б і ні. Як на мене, не так вже й погано ви виглядаєте!»

Саме Жанні Кальман приписують коронну фразу: «У мене одна-єдина зморшка. І я на ній сиджу». За рік до смерті в розмові з пресою вона нарешті зізналася, як їй вдається зберігати таке життєлюбство: «Я мрію, я думаю, я живу життя. Я ніколи не нудьгую».

Є чому повчитися у цієї дивовижної француженки, навіть якщо ви не маєте намір стати довгожителькою. До речі, майже всі, хто дожив до 100 і більше років, – жінки. В топ-100 довгожителів світу нас 94. І лише 6 чоловіків…

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: