«Марія малює»: 100 невідомих творів Примаченко
Це картини з приватної колекції київського мистецтвознавця Едуарда Димшица, які раніше ніколи не виставлялися
Це картини з приватної колекції київського мистецтвознавця Едуарда Димшица, які раніше ніколи не виставлялися
Український Дім презентував унікальний проєкт «Марія малює» – 100 невідомих творів Примаченко. На виставці глядачі вперше побачать сто картин легендарної художниці, адже ці твори з приватної колекції київського мистецтвознавця Едуарда Димшица раніше ніколи не виставлялися.
Сьогодні ми гостро відчуваємо, що і сама Марія Примаченко, її стійкість перед лицем випробувань долі, а тепер і її картини стали символом української незламності. Велику частину експозиції становлять роботи, що стали реакцією художниці на пережите: війну, загибель коханого на фронті, окупацію, бої за Київщину та післявоєнні злидні, Чорнобильську трагедію. Поруч зі знайомими нам образами фантастичних істот та квіткових декоративних панно у картинах акцентується тема боротьби добра і зла, в якій добро незмінно перемагає. Після трагедій війни Марія майже на 10 років полишила малювання, але повернулася, бо творчість була її способом існування.
Рік тому в Українському Домі відбулася виставка «Врятоване». Тоді Український Дім представив 14 картин Марії Примаченко, які дивом вціліли після російського ракетного обстрілу Іванківського історико-краєзнавчого музею. Люди стояли в довжелезних чергах, щоб побачити знамениті твори, в буквальному сенсі відвойовані у вогню. Виставка мала великий успіх та показала, наскільки нам потрібне світло, натхнення і сили, наскільки важливо мати зв’язок зі своїм культурним кодом саме зараз.
Саме тому слоганом виставки став вислів самої художниці – “Щоб люди жили, як квіти цвіли”.
“Ми готували цей проєкт з особливим настроєм та усвідомленням відчуття опори, землі, коріння, чогось дуже рідного, що так потужно промовляє з картин Марії Примаченко. Ця виставка глибоко резонує з нашим баченням актуалізації пластів і феноменів українського мистецтва. «Про_Українське» – так називається один з головних проєктів Українського Дому, і виставка невідомих творів Марії Примаченко – саме про це”, — Ольга Вієру, директорка Українського Дому.
Виставку супроводжуватиме публічна освітня програма, розроблена спеціально для проєкту: лекції, обговорення, майстер-класи. Куратори виставки: Едуард Димшиц, Тетяна Волошина.