Останнім часом багато українців свідомо переходять на українську. Мова спілкування стала певним ідентифікатором «своїх» та «чужих». Якщо російська призводить до непорозумінь та сварок, то українська викликає почуття поваги. Не всі говорять українською ідеально, дехто соромиться або не знає її взагалі, але ж головне – прагнення розмовляти. А якщо прагнення є, то й мова вдосконалиться.

Запит на прості й доступні способи вивчення української призводить до збільшення кількості освітніх платформ. Аби не заблукати серед їх різноманіття, ми підготували добірку якісних ресурсів. Блогери, онлайн-курси та інші цікаві проєкти — обирайте на свій смак та викорінюйте зросійщення.

БЛОГЕРИ
Андрій Шимановський
@shymanovski

Instagram: https://www.instagram.com/shymanovski/
TikTok: https://www.tiktok.com/@shymanovski

Молодий хлопець, який з гумором розповідає про найпоширеніші мовні помилки та допомагає боротися з росіянізмами. Правила української мови блогер супроводжує танцями, співами та читанням репу.

Катерина та Владислав «Творчі Варенички»
@govori_garno

Instagram: https://www.instagram.com/govori_garno/
TikTok: https://www.tiktok.com/@govori_garno

Влад і Катя популяризують українську мову через жарти й сміх. У коротких скетчах блогери пояснюють, як замінити російські слова українськими та підібрати влучні синоніми до суржику.

Марія Гнатів
@amarisofi

TikTok: https://www.tiktok.com/@amarisofi

Дівчина без жартів, але не менш цікаво розповідає про правила української мови, ділиться порадами щодо правильного вживання та написання слів.

Антон Бондаренко
@osvitarnya

Instagram: https://www.instagram.com/osvitarnya/
Telegram: https://t.me/osvitarnya

Блогер розповідає про правила написання українських слів, цікаві фразеологізми та різницю між, здавалося б, схожими виразами. Вивчення «солов’їної» автор поєднує з літературою та історією.

Діджитал Козак «Солов’їну треба знати»
@soloviny_treba_znati_

Instagram: https://www.instagram.com/p/CcNlLEDtquf/

Не блогер, а діджитал-персонаж, який у форматі пам’яток та тестів розкриває мовні та історичні таємниці. Замість нудної теорії — цікаві правила та небанальні факти про рідну мову.

ДЕРЖАВНІ І ГРОМАДСЬКІ РЕСУРСИ
Експрес-уроки української мови Олександра Авраменка

Сайт: https://ippo.kubg.edu.ua/ekspres-uroky

У коротких відео учитель, дослідник та популяризатор української мови розповідає про тонкощі мови, пояснює правила на цікавих прикладах і вчить новим приказкам.

Є-мова

Сайт: https://emova.language-ua.online

Освітня платформа, яка містить курси з вивчення та популяризації української. Є змога пройти тест та визначити рівень володіння мовою.

Курс «Українська за 27 уроків» від Є-мова також можна пройти на платформі Prometheus.

Курс «Українська мова» від EdEra

Сайт: https://courses.ed-era.com/courses/EdEra/u102/U102/about

У курсі розглядаються основні розділи мовознавства: фонетика, лексикологія, фразеологія, морфологія та орфографія.

Освітній хаб міста Києва. Курс «Сучасна українська мова»

Сайт: https://eduhub.in.ua/courses/suchasna-ukrajinska-mova

Курс допомагає отримати знання з української мови на основі нового правопису. Є три модулі: мова та мовлення; правопис; ділова українська мова.

Курс проєкту «Єдині» від Ініціативи «Навчай українською»

Форма реєстрації: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdES7Nd02ZRXzD_B0-GAFV7T0DbKCg8f1UyOOktmC4pN4ilZA/viewform?fbclid=IwAR0co_LrvwMWAsC2G559l63llwsKT7fVurEMhpFhszujxYkHjzp1FDxmtlA).

Мета проєкту — допомогти людям перейти на українську мову. Учасники курсу щодня отримуватимуть завдання та навчальні матеріали, зможуть взяти участь у вебінарах та розмовних клубах. Курс стартує 5 вересня, триватиме 28 днів.

МОВНІ ПРОЄКТИ І СТОРІНКИ
Словотвір

Сайт: https://slovotvir.org.ua

Як перекласти на українську «дедлайн», «лайк», «портфоліо»? Словотвір — сайт, на якому можна знайти українські відповідники до запозичених слів та запропонувати власні варіанти заміни міжнародного суржику.

Давай займемось текстом

Сайт: https://www.tekstom.com/articles
Facebook: https://www.facebook.com/maketexts?fref=nf).

Проєкт, створений для поширення мовного багатства української мови. Діалекти, кумедні вирази із життя, приказки, походження слова «паляниця» та багато іншого.

Мова — ДНК нації

Сайт: https://ukr-mova.in.ua

Освітній проєкт для тих, хто хоче вдосконалити свої знання української мови. Разом із персонажем на ім’я Лепетун можна пригадати правила правопису, вивчити нові фразеологізми та позбутися росіянізмів.

Тренажер правопису української мови

Сайт: https://webpen.com.ua

Тренажер поєднує теоретичні матеріали та практичні завдання. Читаємо правила, виконуємо завдання, а при виникненні труднощів можна скористатися підказкою.

OnlineCorrector

Сайт: https://onlinecorrector.com.ua/uk/

На сайті зібрані найпоширеніші лексичні, пунктуаційні, граматичні та правописні помилки. Окрім цього, є можливість встановити доповнення для Google Документів або Microsoft Word, яке автоматично виправляє помилки в текстах українською мовою.

Словник скорочень української мови

Сайт: https://abbrs.info

Найбільший словник скорочень української мови. Щоденно поповнюється новими абревіатурами.

Мобільний застосунок «Р.І.Д.» (для Android та IOS)

Сайт: http://rid.ck.ua

Застосунок дає змогу покращити знання української мови за допомогою збагачення словникового запасу. Щодня програма відкриває три нових слова, які є цікавими відповідниками на противагу банальним термінам.

До речі, ми колись писали про цей застосунок і про її співзасновницю: Знай нашу! Іванка Світляр, яка розвиває Р.І.Д. – проєкт зі смачними українськими словами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: