Під час фестивалю єднання «Щирий борщ» у Бурштині гостей частували херсонським, полтавським та галицьким борщами. 55 літрів цієї смакоти зварили місцеві жителі та переселенці. Херсонський борщ із засушених овочів готували переселенки Олена та Юлія. Це саме той борщ, який їдять наші воїни на позиціях, адже готують його із засушених овочів. Буряк, капуста, морква, цибуля – все засушене й дбайливо розфасоване в пакетики. Навіть із томатної пасти зроблена пастила.

Такі пакуночки з сухим борщем херсонки почали робити ще у липні 2022 року. І загалом передали вже три тисячі сухих борщів військовим та цивільним

Це – 15 тисяч літрів борщу: достатньо вкинути інгредієнти у воду (бульйон), і за 20 хвилин страва готова. При цьому борщ смачний, наваристий, густий. До нього херсонки подавали пампушки, сухарики та сало з часником.

Галицький борщ готував студент Бурштинського торговельно-економічного коледжу Євген. Фішка цього борщу полягає в тому, що його роблять на буряковому квасі, а також додають пасероване борошно.

Полтавським борщем займався полтавець Назар. Для нього він заздалегідь приготував м’ясний бульйон, який варився чотири години. Також його «родзинкою» є подача – з галушками і тертим салом.

Як відомо, борщ – це наше національне надбання. Усі, хоч із заходу, хоч зі сходу, обожнюють його. Борщ у нас не відбереш – як і мову, віру, любов до життя. І зараз, у тяжкий для України час, він теж виконує свою місію – об’єднує

Зокрема й на фестивалі «Щирий борщ», організованому представниками благодійного фонду «Рокада» за підтримки Агенції ООН у справах біженців в Україні. До слова, подібні фестивалі пройшли також на Хмельниччині, Львівщині, Чернівеччині, Тернопільщині, Рівненщині та Волині.

За матеріалами “Суспільне. Медіа”.