Посольство Угорщини в Україні 4 липня провело у Національному заповіднику «Софія Київська» урочистий захід – церемонію Відкриття головування Угорщини в Раді ЄС у 2024 році. Він складався із кількох частин, які так чи інакше пов’язували минуле та сьогодення Угорщини, України та спільні сторінки історії наших країн.
«Софія Київська» була обрана для проведення церемонії зовсім невипадково. От скажіть, ви знали, що майбутній король Угорщини Андрій І кілька років юності провів у Києві, при дворі Ярослава Мудрого? Певно, й охрестився саме у Софійському соборі, отримавши ім’я покровителя Києва – Святого Андрія… А ще, повертаючись додому володарювати, забрав із собою справжній київський скарб – одну з доньок князя Ярослава Мудрого. Тогочасні хроніки не зберегли її імені, пізніші називають князівну Анастасією. Та достеменно відомо, що вона стала королевою Угорщини, правила країною разом із чоловіком і твердо давала настанови двом синам, навіть коли вони стали дорослими.
Про це йшлося у лекції кандидата історичних наук, завідувача кафедри історії Угорщини та європейської інтеграції Ужгородського національного університету Ласло Зубанича, яку доповнив В’ячеслав Корнієнко, доктор історичних наук, заступник генерального директора з наукової роботи Національного заповідника «Софія Київська».
Науковці одразу домовилися продовжити спільні пошуки нових фактів про київську княжну – королеву Угорщини, а Надзвичайний і Повноважний посол Угорщини в Україні пан Антал Хеізер пообіцяв підтримати видання книги за результатами цих пошуків.
Далі було відкриття виставки «Минуле і сучасне у фольклорі», організованої за підтримки початково угорської, а наразі транскордонної мережі «Дім традицій». Взагалі, дбайливе ставлення держави Угорщини до національної спадщини – кейс дуже корисний і повчальний. Мережа відіграє ключову роль у збереженні культурної спадщини Карпатського басейну, традицій різних національностей цього регіону. Невелика, але дуже колоритна виставка одягу та інших виробів, які закарпатські майстрині створили вивчаючи не лише старовинні зразки, а й старі фото із закапелків шухляд, триватиме до 25 липня – занотуйте і завітайте до Будинку митрополита!
Найбільш яскравою у прямому сенсі стала частина урочистого заходу, яка називалася «Етнічні мотиви в моді». Це був модний показ від «Театру мод» Галицького фахового коледжу імені В’ячеслава Чорновола. Тернопільські студенти привезли просто приголомшливу колекцію святкового вбрання, яку вони створили за мотивами елементів одягу, вишивок, декорів різних регіонів Західної України.
А на завершення – власне, урочисте відкриття, а також спів української бандури, угорські вина і страви та дружнє спілкування у чудових декораціях стародавньої Софії Київської.