В ході Міжнародного форуму Центральної та Східної Європи Via Carpatia 2024, який вперше проходив у Києві й 11-13 листопада, було багато різноманітних подій. Зокрема, відбулися дев’ять дискусійних панелей, «Українсько-польська зустріч», столична прем’єра вистави «Дзяди», Літературно-мистецька зустріч військових письменників «Контекст: війна», а на завершення – церемонія врученням щорічної Премії імені видатного друга України, польського філософа та літописця Гуцульщини Станіслава Вінценза «За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів». Ділимося враженнями про найяскравіші.

Форум Via Carpatia привіз до столиці гучну театральну прем’єру «Дзяди» за однойменним твором Адама Міцкевича, який до сучасного контексту інтерпретувала польська режисерка Майя Клечевська

Цю постановку вона здійснила в Україні разом із Івано-Франківським національним драмтеатром ім. Івана Франка (директор і художній керівник Ростислав Держипільський). Вистава має чіткий антиросійський дискурс і проукраїнські меседжі.

Це перша постановка «Дзядів» Міцкевича на українській театральній сцені. Виставу визнали головною театральною подією 2023 року в Польщі, також вона увійшла до шорт-листа в номінації «За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм» Фестивалю-Премії «ГРА». Вистава  розкриває антигуманну суть росії, яка несе свої імперські цінності крізь багато років, і закликає українців та європейців продовжувати боротьбу за свободу України та опір агресії. Водночас акцентує на тому, що «хороших рускіх» не існує.

«Для поляків це, напевно, найважливіший твір авторства Міцкевича, і саме завдяки Івано-Франківському театру та українцям ми зрозуміли його суть, – сказала Майя Клечевська. – Виставу неодноразово демонстрували в польських театрах, і вона здобула велику популярність».

«Майя Клечевська поставила «Дзядів» так, що п’єса має дуже чіткий, в хорошому розумінні агресивний антиросійський дискурс, – додав Ростислав Держипільський, директор-художній керівник Івано-Франківського національного драмтеатру. – Я вкотре зрозумів, що в тому і є сила класики: сенси, які були закладені в тексти, написані ще тисячу років тому, чи 500, чи 200 років, дуже часто, на жаль, є актуальними і сьогодні (Міцкевич написав «Дзяди» у 1822-му, в той час, коли частина Польщі була в окупації під Російською імперією). Нашим основним меседжем є те, що все російське вбиває. У виставі звучить багато російської мови, і це свідомий режисерський хід, щоб підсилити негативний ефект, адже ми розуміємо, що сьогодні мова є теж надпотужною зброєю».

Столична прем’єра «Дзядів» відбулася у залі ім. Героя України Василя Сліпака Національної музичної академії 12 листопада

На подію завітали міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький, народні депутати України, депутати Сейму Польщі, лідери думок, військові, волонтери.

«Нині для нас вкрай важливо подякувати полякам за їхнє лідерство в обʼєднанні Європи для підтримки України, за ту допомогу й прихисток, які вони надають українцям, – зауважив на київській прем’єрі вистави народний депутат України, голова підкомітету з питань культурної політики Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микола Княжицький. – Ми ще раз бачимо, наскільки схожі долі наших народів. Коли актори словами Міцкевича говорять від імені українських полонених, розуміємо: між поляками, що боролися за свою незалежність тоді, й українцями, які роблять це зараз, немає великої різниці. Росія як була вселенським злом, так і залишилася ним сьогодні».

Премію імені видатного друга України, польського філософа та літописця Гуцульщини Станіслава Вінценза «За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів», яка вручається на форумі Via Carpatia щорічно, вже отримували Юлія Паєвська (Тайра), Мирослав Маринович, Іван Малкович, Леонід Фінберг, Петро Рихло та Йосиф Зісельс.

Цьогоріч її лауреатом став Ростислав Держипільський – режисер, актор, народний артист України, генеральний директор і художній керівник Івано-Франківського національного драмтеатру, лауреат Шевченківської премії (2019)

Подякувавши почесній капітулі Премії, родині, театру, глядачам та нашим захисникам, він зазначив: «Ми прагнемо передати майбутнім поколінням усе те, що робить з нас українців, що робить нас сильнішими, що робить нас незламними… Станіслав Вінценз пережив дві війни – першу і другу світові, на нашу долю випало жити в часі третьої страшної війни, і від кожного з нас залежить зробити все, аби якомога швидше прийшла перемога. Щоб ми вигнали нечисть, яка прийшла на нашу землю і забезпечили процвітаюче, мирне, європейське майбутнє. І ми це зробимо».

«Ростислав Держипільський вміє любити людей і творити мистецтво, яке розповідає про українське коріння і наше місце у спільній Європі, – сказав на врученні Премії Вінценза Микола Княжицький. – Його творчість – це не просто високе мистецтво, а й глибоке гуманістичне прагнення, близьке кожному, хто відчуває зв’язок з нашою культурою. Саме тому капітула обрала його лауреатом: за любов до людей, яку Ростислав дарує своїми творами, і за неповторність мистецтва, яке стало символом нашої національної ідентичності».

Форум Via Carpatia 2024 відбувся за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Літературно-мистецьку зустріч «Контекст: війна» підтримав Український інститут книги.