Небезпечна косметика – яких компонентів необхідно уникати
Перелік найпоширеніших подразників шкіри та провокаторів сухості, лущення, свербіжу й чутливості
Перелік найпоширеніших подразників шкіри та провокаторів сухості, лущення, свербіжу й чутливості
Ми вміємо уважно читати етикетки харчових продуктів, але склад косметичних засобів досі для багатьох залишається лише комбінацією літер. Проте це корисна навичка, яка допоможе зекономити на пошуках ефективного засобу та уникнути відверто шкідливої продукції. Розберемось, яких слів не повинно бути у переліку компонентів, аби шкіра залишилась здоровою та з відчуттям комфорту. Яка вона, небезпечна косметика та як її виявити?
Результати дії косметичного засобу можна чекати місяцями, а от перше враження ми складаємо значно швидше. Про що йдеться? Консистенція, аромат, комфорт під час і після нанесення. Саме для цього приємного ефекту найчастіше і додають до складу сумнівні компоненти: загусники, стабілізатори, консерванти, ароматизатори тощо. На реальну ефективність засобу вони найчастіше не впливають, проте роблять продукт «зручним» у застосуванні.
Чи можна обійтись без них? Так, і багато виробників це зробили: Medik8, Dermalogica, Clarins, The Ordinary, Elemis, Dr.Ceuracle, Pyunkang Yul та інші. Проте деякі «шкідливі» речовини не можна просто прибрати, їх необхідно замінити на безпечні компоненти з аналогічною дією.
Список небезпечних для шкіри, волосся та організму загалом компонентів досить довгий, тому розглянемо низку найпопулярніших.
Консерванти: Е218, Е219, Е214, Е216, Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Benzylparaben, Glutaraldehyde, Hexamidine-Diisethionate, Phenol, Phenyl Mercuric, Benzetonium Chloride. Можуть провокувати гормональні зміни та пришвидшувати старіння шкіри.
Загусник, стабілізатор: Propylene Glycol, Proptylene Glycol, 1,2-Propanediol. Продукт нафтопереробки, здатен викликати подразнення та алергічні реакції.
Консервант: DMDM hydantoin, formaldehyde, formalin. Алерген та канцероген, заборонений у багатьох країнах.
Відбілювальний компонент: 1,4-Benzenediol, 1,4-Dihydroxybenzene, P-Dioxybenzene, 4-Hydroxyphenol, P-Hydroxyphenol, 1,4 Benzenediol. Руйнує меланін та пошкоджує клітини шкіри, підвищує фоточутливість.
Піноутворювач та знежирювальний компонент: Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Lauryl Ether Sulfate, Anhydrous Sodium Lauryl Sulfate, Irium, SLS, SLES, MSDS, ALES, ALS. Накопичуються в організмі, призводять до зневоднення шкіри, порушують її захисний барʼєр та себорегуляцію, викликають лущення та запалення, призводять до пошкодження волосся.
Ацетат алюмінію та бітіонол подразнюють шкіру та слизову, викликають сухість, лущення, свербіж, почервоніння, підвищену фоточутливість. Дигидроксиацетон, флюорокарбон, бутан, пропан, синтетичні ароматизатори та віддушки — потенційні алергени, шкідливі для дихальних шляхів, підвищують ризик розвитку астми. Тальк та етаноламіни — потенційні канцерогени.
У літній період, під час підвищеної сонячної активності, варто відмовитися від засобів, які дестабілізують природній барʼєр шкіри й роблять її беззахисною перед ультрафіолетом та вільними радикалами. Передусім це фруктові кислоти та ретинол. Вони стимулюють оновлення шкіри шляхом відлущення змертвілих клітин, проте утоншення рогового шару призводить до ослаблення захисту.
Взимку необхідно уникати будь-яких речовин, що провокують порушення гідроліпілного балансу та втрату вологи. До вже перелічених «ні» в холодну пору варто додати глини, ті самі потужні кислоти, а також ефірні олії, що здатні подразнювати ослаблену шкіру.
Впевнені, ви не раз чули, набридливу пораду обирати засоби за типом шкіри. Але це зауваження знову влучне.
Кожен активний компонент має свої показання та зони ризику. Під час розробки засобів цільового призначення з урахуванням типу шкіри, виробник вже про все подбав. Ігноруючи його рекомендації, розбиратися у складі доведеться самотужки. Який би шлях ви не обрали, краса вашої шкіри починається з відповідального повсякденного догляду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: