Індекс гендерної рівності: що це таке і чому його створили в Україні
Цей показник вже проходить тестування в регіонах, а в січні його презентують у столиці
Цей показник вже проходить тестування в регіонах, а в січні його презентують у столиці
Без довгих вступів одразу переходимо до визначення простими словами, що таке індекс гендерної рівності. Це показник паритетної участі, представленості чоловіків та жінок у різних сферах: робота, освіта, органи влади, побут, громадський сектор тощо. Завдяки цьому індексу буде зрозумілий реальний стан справ – наскільки чоловіки і жінки в Україні мають паритетні права і можливості. Це важливо, щоб приймати обґрунтовані рішення і залучати жінок в усі процеси в країні.
Над розробкою цього індексу працювали кілька структур: Український жіночий фонд, Держслужба статистики, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, Офіс віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та ЄС. Що ж це за такий показник – розповіли наші колежанки з соціального проєкту “Жінки — це 50% успіху України”, переказуємо.
Фахівці розробили шість індексів, кожен включає кілька показників – дуже детальних. Усі вони стосуються рівня забезпечення прав і можливостей жінок і чоловіків на різних рівнях влади, посадах, сферах. Ці критерії сформовані на основі критеріїв Європейської хартії рівності жінок та чоловіків.
Індекс визначатимуть в громадах, на місцевих рівнях, в державних структурах методом опитувань і аналізу. Поки індекс тестують в кількох громадах Житомирщини. У січні його презентують в столиці, потім передадуть Міністерству розвитку громад і територій України для поширення на місцях.
Визначення гендерної рівності допоможе бачити прогалини й проблеми в конкретних містах, установах, закладах і усувати їх для забезпечення гендерної рівності.
Це дійсно важливо, якщо ми, жінки, хочемо повномірно брати участь в усіх процесах держави. До слова, уперше в історії індекс гендерної рівності прийнято в країні, яка перебуває у стані війни.