Енергетична криза і блекаути ускладнили життя жінок більше, ніж чоловіків
Жіночий енергетичний клуб України за підтримки ООН провів дослідження про гендерний вимір енергетичної кризи
Жіночий енергетичний клуб України за підтримки ООН провів дослідження про гендерний вимір енергетичної кризи
Енергетична криза, що охопила Україну після початку повномасштабного вторгнення, істотно вплинула на повсякденне життя громадян. Особливо гостро її наслідки відчули жінки та дівчата — через традиційно високу залученість у домашню та доглядову працю, а також обмежений доступ до фінансових і технічних ресурсів. Саме тому громадська організація «Жіночий енергетичний клуб України» у межах проєкту ООН Жінки «Посилення жіночого лідерства для стійких і мирних суспільств», що фінансується урядом Данії, провели дослідження «Гендерний вимір енергетичної кризи в Україні: шляхи до стійкості».
Згідно з його результатами, найбільше від вимкнень світла постраждали жінки з дітьми (65%), люди з інвалідністю (64%) та люди похилого віку (63%). 84% жінок, які взяли участь у дослідженні, вважають стабільне електропостачання важливим, серед чоловіків з цим погодилися 75%.
Нижче – ще кілька показових фактів.
Відсутність стабільного електро і водопостачання змусила жінок витрачати більше часу й ресурсів на виконання щоденних завдань.
Основні сфери, в яких відчувається дискомфорт через відключення світла, це побутові справи (55%), опалення (51%), зарядка пристроїв (49%), приготування їжі (42%) та робота чи навчання (42%). У сім’ях з дітьми до цього переліку додається догляд (45% проти 20% у загальній вибірці). Загалом жінки значно частіше, ніж чоловіки, згадують про труднощі в хатніх справах.
80% респондентів, які здійснюють догляд за дітьми або родичами, зазначають, що вимкнення електроенергії негативно вплинули на їхні можливості виконувати ці обов’язки.
Хоча енергетична криза зачепила всю країну, її наслідки виявилися нерівномірними. Вплив залежить від регіону проживання, рівня доходу, соціального статусу і віку.
Зростання навантаження частіше зазначають жінки з малих міст (41%) порівняно з мешканками обласних центрів (34%) та сіл (34%). У Центрі України про збільшення навантаження повідомили 42% жінок, тоді як на Заході — 38%, а на Південному Сході — 28%.
Також 38% жінок з низьким або середнім доходом відзначили зростання побутового навантаження, порівняно з 27% серед жінок із вищим рівнем достатку.
66% молодих жінок і 72% літніх пані частіше відчувають залежність від електроенергії (56% і 55% чоловіків відповідно)
Відсутність вуличного освітлення створила небезпечні умови пересування, особливо для жінок і дітей у містах. Жінки частіше повідомляють про тривогу щодо безпеки як власної, так і дітей, зокрема у вечірній та нічний час.
Енергетична криза з вимкненням електроенергії частіше непокоїть жінок, ніж чоловіків (92% проти 85%). Серед причин: темрява на вулиці (62%) і вдома (57%), небезпечні умови праці (50%).
Додаткові ризики пов’язані з використанням тимчасових джерел освітлення вдома — ліхтариків, свічок, генераторів, — що підвищує ймовірність травмування.
Респонденти з вищим рівнем доходу частіше мають доступ до резервних джерел освітлення, що свідчить про соціально-економічні нерівності у рівні безпеки.
Перебої з електроенергією та нестабільний інтернет ускладнили освітні процеси, роботу з дому та діяльність в громадах. 74% опитаних це підтвердили. Особливо блекаути позначилися на активності жінок віком 36+ (41-42%) та жительок південного Сходу (45%).
41% респондентів/ок бояться втратити роботу через енергетичну кризу, найбільше серед них – жінок середнього віку (51%).
Енергетична криза суттєво вплинула на доступ до медичних послуг, навчання та роботи. 55% жінок (проти 49% чоловіків) зазначили, що проблеми з енергопостачанням ускладнили відвідання лікаря.
Постійні вимкнення змусили населення інвестувати в альтернативні джерела енергії, що стало особливо складним для сімей з дітьми та молодих жінок. 34% опитаних змушені були витрачатися на генератори, акумулятори, павербанки.
Організатори дослідження і, зокрема, Жіночий енергетичний клуб України, провели спеціальний форум, аби обговорити подальші кроки. В ньому взяли участь представники й представниці громадських організацій, компаній та держструктур, які наголосили на необхідності впроваджувати гендерно чутливі рішення в енергетичній політиці та підтримувати вразливі групи.
Зокрема, учасники форуму рекоменують державним органам та місцевій владі впровадити програми підтримки вразливих груп під час енергетичної кризи й реалізовувати гендерно чутливу політику в енергетичній сфері.
Бізнесу та енергетичним компаніям, вважають організатори дослідження, варто інвестувати в автономні джерела живлення та енергоефективність; інтегрувати гендерний компонент у корпоративні стратегії, підтримувати працівників і вразливі групи через соціальні програми.
Жіночий енергетичний клуб України закликав міжнародні організації, донорів, громадські організації адвокатувати енергоефективні й гендерно чутливі політики і підтримувати жіноче підприємництво у сфері відновлюваної енергетики.