Військо +1

Проєкту «Військо +1» уже рік. Він працює з липня 2024 року і заснований Тетяною Каменєвою та Катериною Мотрич як продовження фонду «SHIELDS Ukraine», який з перших днів повномасштабного вторгнення допомагає бригадам та підрозділам у різних видах військового забезпечення – загалом це допомога сягає сотні мільйонів гривень.

Деякі з цих бригад стали для фонду не просто партнерами, а справжніми друзями і почали звертатися ще й про пошук кадрів. Підрозділам потрібні були не просто бійці, а однодумці, з якими можна будувати міцну, злагоджену команду.

«Коли питаєш військових, чого їм найбільше не вистачає, перше, що вони кажуть: “Нам потрібні люди”. А люди – це не “Мавіки”, їх не купиш за гроші. А цивільні, які думають про службу, часто не знають, як почати цей шлях. Ми допомагаємо їм знайти своє місце у війську», – зазначає Тетяна Каменєва.

Так Тетяна і Катерина взялися допомагати військовим знаходити потрібних фахівців, а цивільним – свідомо долучатися до війська на комфортні для них посади у дружні та надійні підрозділи.

«Перед тим, як обрати, з якими бригадами ми будемо співпрацювати та в які проводити рекрутинг, ми склали список важливих пунктів, на яких ця співпраця базуватиметься, – діляться дівчата. – Передусім, це особисте знайомство на рівні командування та з рядовими солдатами підрозділу. Також ми працюємо з бригадами, в яких порядок з документами, бо знаємо, як це впливає на загальний порядок в бригаді, на забезпечення, виплати, лікування, лікарняні тощо. І обов’язковий критерій – тривале якісне навчання для нових бійців та готовність до відкритої розмови з потенційними рекрутами».

Так, із запиту військових Тетяна Каменєва та Катерина Мотрич сформували новий проєкт – «Військо+1». Спочатку це була лише сторінка в інстаграмі та google-форма для запису потенційних рекрутів на співбесіду. Згодом до дівчат приєдналися ще троє дівчат: керівниця проєкту Вольга Міхнович, менеджерка з комунікації з рекрутами та бригадами  Ольга Костюченко і дизайнерка проєкту Дар’я Вороніна. У травні 2025 року у проєкту з’явився сайт www.viiskoplus1.com.

«Ми змінюємо підхід до мобілізації, доводячи, що вона може бути свідомою, ефективною та людяною».

ЛАГІДНИЙ РЕКРУТИНГ АБО ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

«Як працює ваш рекрутинг?» – питаємо в дівчат. Процес дуже прозорий. Потенційні рекрути заповнюють анкету, в якій зазначають бажану для служби посаду та підрозділ. Команда «Військо+1» проводить первинну консультацію: пояснює базові аспекти мобілізації, контрактної служби, особливості проходження БЗВП (базової підготовки), розповідає про вакансії в дружніх бригадах. Потім, після узгодження з рекрутом анкета кандидата спрямовується в один або кілька відповідних підрозділів.

Команда постійно тримає зв’язок з рекрутами. Проєкт опрацьовує багато запитів, і не завжди результатом є негайне долучення до війська. Багато хто після розмови ще думає, розглядає варіанти. Буває, що після консультації кандидат або кандидатка влаштовуються в інші бригади поза проєктом «Військо+1». Але навіть у цьому випадку дівчата задоволені: адже допомогли рекруту зняти страх, зорієнтуватися, усвідомити свої цілі та можливості в армії.

«Завдяки тому, що ми – цивільні жінки, ми можемо простою мовою пояснити складні речі, і рекрути отримують безпечний простір для ухвалення зваженого рішення», – пояснюють Тетяна та Катерина.

Загалом станом на травень 2025 року проєкт опрацював 186 анкет, надав 127 консультацій і допоміг 36 особам долучитися до дружніх бригад. З них п’ятеро – жінки.

ЖІНКИ У ВІЙСЬКУ: ОСОБЛИВОСТІ РЕКРУТИНГУ

Проєкт «Військо+1» відкритий до співпраці і з чоловіками, і з жінками. Водночас засновниці проєкту помітили важливу тенденцію: дедалі більше українок виявляють бажання служити, але часто стикаються зі стереотипами – «жінці не місце на війні», «жінка не витримає навантаження» або «жінка буде кориснішою в цивільному житті».

«Для нас важливо не лише розвіяти ці міфи, а й допомогти жінкам знайти гідні посади й підрозділи, відкриті до жіночого персоналу, на гідних умовах», – кажуть Тетяна та Катерина.

Підрозділи, з якими співпрацює «Військо +1», є бойовими, проте пропонують різні типи вакансій: бойові, тилові та логістичні. Жінки-рекрути мають різні запити: хтось хоче перенести цивільний досвід у військову сферу, наприклад, у маркетинг, логістику чи комунікації, інші прагнуть здобути нові навички, такі як операторка БПЛА, медикиня чи в інших спеціальностях. «Ми намагаємося направляти кандидаток саме туди, де вони можуть максимально ефективно себе реалізувати», – зазначають співзасновниці «Військо+1».

Команда проєкту взяла на себе зобов’язання ще й забезпечувати жінок, які йдуть на бойові посади, спеціальними бронежилетами. Цю ініціативу підтримує партнер проєкту — компанія RocketHash. На сьогодні бронежилети вже отримали три військові.

Тетяна та Катерина також поділилися списком підрозділів, що активно рекрутують жінок:

  • 411 оп БпС ТРО ЗСУ «Яструби»
  • 13 БрОП НГУ «Хартія»
  • 429 ОП БпС СВ ЗСУ «Ахіллес»
  • 14 ОП БпАК СБС ЗСУ
  • Батальйон безпілотних систем «Перун» у складі 42 ОМБр ЗСУ
  • Медична група Snake Міжнародного легіону ГУР МОУ
  • 28 ОМБр СВ ЗСУ імені Лицарів Зимового походу
  • 47 ОМБр СВ ЗСУ «Маґура»
  • Бронегрупа спецпідрозділу «Kraken»

Майте на увазі цей список, дівчата, якщо розглядаєте можливість стати на захист України. Через кого це можна зробити, ви вже знаєте – дівчата з «Війська+1» проконсультують, підтримають, допоможуть.