Якщо ви стали свідком насилля: що робити
Поради з путівника «Проекту Кешер в Україні» до щорічної акції «16 днів боротьби проти насилля»
Поради з путівника «Проекту Кешер в Україні» до щорічної акції «16 днів боротьби проти насилля»
У путівнику з реагування на випадки насилля «Це мене стосується», створеного нашим партнером – всеукраїнською єврейською організацією «Проект Кешер в Україні», зібрані відповіді на всі актуальні питання та проблеми, пов’язані фізичним, моральним, сексуальним, економічним насиллям. Завантажити і поділитися путівником можна тут.
Один з його важливих блоків присвячений тому, що робити, якщо ви побачили, що людині на вулиці загрожує небезпека. Так, спершу необхідно викликати поліцію (102) і надати чітку інформацію про те, що відбувається, повідомити точну адресу або принаймні орієнтир, де відбувається ситуація насилля. І вже після цього можна намагатися втрутитися чи кликати на допомогу. Але як робити це правильно, щоб не нашкодити ні людині, яка зазнає насилля, ні собі? Ось короткий «інструктаж».
1. Створіть ілюзію того, що поряд є люди, наприклад, вигукуйте чоловіче ім’я
Майте напоготові щось, що згодиться для захисту. Пам’ятайте, що втручатися у ситуацію необхідно без ризиків для власного здоров’я.
2. Не намагайтеся мірятися фізичною силою із нападником
Якщо ситуація є особливо небезпечною, варто допомогти постраждалій людині втекти, тому можна спробувати відволікти нападника. Ваше головне завдання – залишитися цілою. Отже, ваша стратегія має виглядати так: «збити з пантелику – вирватися – бігти».
3. Викличте швидку (103), якщо постраждала людина потребує медичної допомоги
4. Задокументуйте насильницькі дії на фото або відео, адже це згодом може слугувати доказом
Фіксація даних випадків є цілком законною дією. Не бійтеся, що потім вас можуть викликати до поліції як свідка. Такі ситуації бувають, ми маємо виконувати наш громадянський обов’язок, адже у такий спосіб ми можемо надати допомогу.
5. Не залишайте постраждалу до приїзду поліції
Допоможіть проконтролювати дії поліції, адже постраждала може бути розгубленою.
Читайте також: Як з репортажу про пару свінгерів почалася боротьба з домашнім насиллям
Якщо у сусідній квартирі або будинку постійно чути крики та гуркіт, складно розібратися, чи варто втручатися у дану ситуацію. Це складний вибір, проте ваша небайдужість може врятувати комусь життя. Чинне законодавство передбачає, що особи, яким стало відомо про випадки домашнього насилля обов’язково мають про це повідомити до поліції.
1. Першим обов’язковим кроком завжди є виклик поліції (102)
У різних містах у поліції наявна особлива мобільна група з реагування на випадки домашнього насилля, тож поліцейські доволі швидко реагують на дані ситуації.
2. Оцінка випадку домашнього насилля
Працівники поліції, які прибули на випадок домашнього насилля, мають обов’язково скласти оцінку ризиків домашнього насилля. Така оцінка ризиків має бути складена щодо кожної постраждалої особи. Цей документ є дуже важливим, оскільки на підставі нього працівник поліції може винести терміновий заборонний припис.
3. Якщо ситуація домашнього насилля має високий рівень небезпеки, необхідно, щоб співробітники поліції винесли кривдникові терміновий заборонний припис
Так само терміновий заборонний припис може бути винесений на розсуд працівника поліції. Відповідно до цього документу, працівник поліції може зобов’язати кривдника покинути місце спільного проживання, заборонити перебувати в місце перебування постраждалої особи і не контактувати з постраждалою на термін до 10 днів. Ви можете повідомити людині, яка зазнає насилля, про дані правила.
4. Якщо людина, яка зазнає насилля, приховує або не визнає даних випадків, варто виявити розуміння та небайдужість
Поділіться інформацією про те, що у разі необхідності, вона може звернутися до мобільних бригад соціально-психологічної допомоги або зателефонувати до безкоштовної гарячої лінії з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації 0-800-500-335 або 116-123 (з мобільного).
В Україні існують безпечні притулки, денні центри для осіб, постраждалих від насилля, центри з надання безоплатної правової допомоги. Важливо повідомити людині, що існують місця, де вона зможе отримати безкоштовну та ефективну допомогу.
Читайте також: Маргарет Кін: знаменита художниця «великих очей», яка провчила чоловіка-тирана
Перше: домашнє насилля – це відносини циклічного характеру, які «йдуть» по колу: (1) наростання напруги – (2) випадок насильства – (3) примирення – (4) «медовий місяць» (період, коли домашнє насилля не відбувається якийсь час). Якщо не намагатись вийти з цього кола насилля, не розірвати його, за кожним разом випадки домашнього насилля будуть мати все серйозніші наслідки для людини, яка зазнає насилля.
Друге: відповідно до чинного законодавства, діти, які спостерігають домашнє насилля у своїх родинах, так само вважаються постраждалими та потребують особливого захисту. Якщо Вам відомо про такі випадки, варто обов’язково повідомляти до поліції (102) та служби у справах дітей.
Сподіваємося, нікому з нас не доведеться скористатися цим інструктажем, але водночас сподіваємося, що ситуація насилля не залишить нікого з нас байдужою – бо «це мене стосується». Нас. Кожну.