Дерусифікація контенту: як позбутися всього російського в інтернеті
Детальна інструкція щодо YouTube, Google, Instagram, TikTok і навіть Netflix
Детальна інструкція щодо YouTube, Google, Instagram, TikTok і навіть Netflix
Інструкцію склав медіамайданчик Ukraїner , а ми вважаємо за необхідне нею поділитися . Адже повністю погоджуємося з Ukraїner – ідеться про нашу цифрову безпеку: «Якою мовою і якої країни контент споживати в інтернеті — тепер питання не тільки особистих уподобань, а й національної безпеки. Звичайний запит українською мовою прямо впливає на успіх України у війні з рф, адже так підвищується видимість країни у світі, а інфопростір очищується від контенту країни-агресора, зокрема вкидів російської пропаганди».
Так кількома кліками у своїх смартфонах чи комп’ютерах можна наближати перемогу. Головна рекомендація для користування будь-яким сервісом, зазначають в Ukraїner: перевіряйте налаштування місцезнаходження та змінюйте мову інтерфейсу.
Як позбутися російського контенту в Google
Інструкцію про те, як змінити мову видачі у Google, на особистому досвіді розробила редакторка та блогерка Катерина Ятель. Робити це треба одразу в кількох місцях:
1. Знайдіть пункт «Налаштування пошуку»
2. У розділі «Мови» в пункті «Зараз результати пошуку відображаються такими мовами» оберіть українську та збережіть налаштування
1. Внизу сторінки знайдіть «Загальні налаштування в інтернеті».
2. У випадаючому списку оберіть пункт «Мова», а далі — видаліть російську та вимкніть автоматичне додавання мов (інакше Google може знову додати російську).
3. Очистіть кеш бравзера (зробити це можна у налаштуваннях бравзера у розділі «Конфіденційність і безпека»), щоб нові налаштування вступили в дію.
У вкладці «Інструменти» замість опції «Будь-якою мовою» оберіть «Відображати результати українською».
Також можна спробувати ставити «-и» в кінці запиту: це пошуковий оператор, що виключить сторінки зі сполучником «и», який використовують лише в російських текстах. Наприклад, ви хочете знайти «рецепт пирога», то в поле пошуку потрібно ввести «рецепт пирога -и». Аналогічно можна відфільтрувати російські домени, просто додаючи оператор «-.ru».
Налаштування оновляться не одразу, тому не дивуйтеся, що Google все одно деякий час пропонуватиме сторінки російською. Для швидшого й ефективнішого результату можна також встановити розширення «Лагідна Українізація» для Chrome, Firefox та Safari. У ньому ви один раз обираєте українську мову, після чого збільшуватиметься кількість видачі контенту українською у Google, Facebook, LinkedIn та Wikipedia. На жаль, це не вбереже від видачі сайтів з доменом «.ru», текст на яких автоматично перекладений українською, тому все одно потрібно бути уважним, щоб не клікнути на російське.
Як позбутися російського контенту в YouTube
Щоб YouTube розумів, якою мовою видавати контент, у налаштуваннях місцезнаходження потрібно перевірити, чи встановлено «Україна». Попри те що це не завжди допомагає отримувати виключно українськомовний контент, а одного дієвого способу ще немає, користувачі самі шукають рішення. Одне з них також запропонувала Катерина Ятель:
У YouTube Music можна самостійно почистити плейлист від російських виконавців у вкладці «Бібліотека». Можете зробити це у всіх доступних там розділах: «Списки відтворення», «Альбоми», «Композиції», «Виконавці» та «Підписки».
Якщо YouTube Music все ж додає у рекомендований плейлист російські пісні, ставте їм дизлайк, щоб він більше не радив подібну музику.
Також варто переглянути список улюблених музикантів, на основі яких алгоритм формує вам рекомендації. Це можна в налаштуваннях профілю:
Мову інтерфейсу YouTube Music теж можна дерусифікувати: натисніть на іконку облікового запису і у випадаючому списку оберіть «Налаштування», далі — «Мова й місцезнаходження» і змініть мову на українську.
Як позбутися російського контенту в TikTok та в Instagram
У TikTok дерусифікувати стрічку теж доведеться вручну. Щоб у ній не з’являлися відео російських користувачів, потрібно відписатися від них, натискати «не цікавить» на російськомовних рекомендаціях і не лайкати такі відео.
В Instagram у розділі «Пошук» намагайтеся не відкривати російськомовні дописи, а якщо вони трапляються, натискайте «не цікавить», щоб Instagram розумів, який контент пропонувати. Те саме можна робити з рекламою: обирайте «сховати рекламу» і «це неактуально», так алгоритми зможуть відслідковувати ваші вподобання.
Як позбутися російського контенту в Netflix
У налаштуваннях облікового запису оберіть українську мову (або іноземну мову) для інтерфейсу, субтитрів і звукових доріжок.
Врахуйте, що на більшості пристроїв Netflix усе одно пропонуватиме 5-7 мов, які найвірогідніше використовують. Тому, якщо шукаєте, що нового подивитися, спробуйте використовувати фільтри й обирати стрічки з українськомовними звуковими доріжками та субтитрами. Для цього на сайті є спеціальний розділ:
Також не забувайте зберігати налаштування й оновлювати застосунок, щоб підвантажилися зміни.
Це потребує часу й терпіння, але результат усе ж вартий зусиль. Як зазначили в Ukraїner: “Свідомо змінюючи свої користувацькі звички спожива ння контенту, ми перестанемо спонсорувати країну-агресора. Завдяки цьому з’являтиметься більше міжнародних продуктів українською та якісних проєктів від українців”.